19 Ապրիլ 2021 - 08:56 AMT
Որպես պատասխանատու բիզնես՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը 2020 թվականին ՀՀ բյուջեին հարկային վճարումների տեսքով փոխանցել է ավելի քան 11.5 միլիարդ դրամ (ավելի քան 22 միլիոն դոլար):
Հայաստանի խոշոր հարկատուներից ու գործատուներից «Գալաքսին», որը համախմբում է 15 բիզնես միավոր, հրապարակել է 2021թ. տնտեսական և սոցիալական ազդեցության տարեկան զեկույցը, որում ներկայացված են ընկերությունների խմբի 2020թ. հարկային և վարկային պորտֆելը, աշխատակիցների թիվն ու աշխատավարձային ֆոնդը, երկրի ՀՆԱ-ի վրա ազդեցության տվյալներ և կարևոր այլ տեղեկատվություն։
«2020 թվականը, անխոս, ամենադժվար տարին էր բոլորիս համար: Մեր միասնական որոշումն է եղել՝ անկախ մարտահրավերներից, լինի դա պատերազմը, տնտեսական ճգնաժամը, կորպորատիվ սաբոտաժները կամ անօրինական հետապնդումները, պետք է պահպանենք բիզնեսի շարունակականությունը, քանի որ պատասխանատվություն ենք զգում հազարավոր մարդկանց՝ մեր ընկերությունների աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների համար: Որպես հայկական հենքով կապիտալի բիզնես խումբ՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը շարունակելու է հավելյալ արժեքներ ստեղծել՝ Հայաստանի տնտեսության վերականգնման օրակարգին իր մասնակցությունը ներբերելով», – նշել է Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբում 2020-ին միջին ամսական աշխատավարձը եղել է 364,716 դրամ, և պետական բյուջե է փոխանցվել ավելի քան 2 մլրդ դրամ եկամտային հարկ։ Ընկերությունների խմբի վարկային պորտֆելը 2020թ. տվյալներով կազմել է մոտ 60 միլիարդ դրամ (մոտ 115 միլիոն դոլար)։ Տեղական շուկայից գնումները կազմել են մոտ 36 մլն դոլար:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբն իր ապրանքների ու ծառայությունների միջոցով մուտք է գործում ամեն երրորդ տնային տնտեսություն Հայաստանում, և համայնքի պրոֆիլը 18-55 տարեկան ակտիվ ՀՀ քաղաքացիներն են: Տնտեսական և սոցիալական ազդեցության զեկույցն ամբողջությամբ հասանելի է:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, ի լրումն հիմնադիրների կողմից պաշտպանական և անվտանգության համակարգերի ներդրման ջանքերի, 2020թ. զգալի քայլեր է կատարել սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության ապաստարանի ու աջակցության ծրագրեր, միջազգային մամուլի այցեր Հայաստան և Արցախ, սոցիալապես խոցելի խմբերին աջակցություն և այլն։ 2020-ին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրների հանդեպ սկսել են հետապնդումներ հեռահաղորդակցության ոլորտում բիզնեսի օտարման ապօրինի փորձերով, որոնք չեն հաջողվել»,- ասվում է ընկերությունների խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է Հայաստանում 1999թ.-ին և գործունեության ավելի քան 20 տարիների ընթացքում ստեղծել և կայացրել է շուրջ 15 բիզնես միավոր Հայաստանում, Վրաստանում և Բելառուսում։ Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոնը եղել է ոլորտային նորարարությունը, թիմային արդյունավետ ներգրավումը և շարունակական կրթության հիման վրա զարգացված պատասխանատու բիզնես մշակույթը։ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրներն են Արամ Խաչատրյանը, Գուրգեն Խաչատրյանը և Արտյոմ Խաչատրյանը: Ներկայումս «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի աշխատակիցների թիվը գերազանցում է երկու հազարը, և սոցիալական պատասխանատվության բազմաբնույթ ծրագրերը կրթության, ինովացիայի և սոցիալական բարելավման ոլորտներում կազմում են ընկերության գործառնական աշխատանքի առանցքային բաղադրիչը։

Группа компаний «Галакси», будучи ответственным бизнесом, в 2020 году в виде налоговых платежей внесла в госбюджет Армении сумму более чем 11.5 млрд драмов (более чем $22 млн).
«Галакси» – одна из крупных налогоплательщиков и работодателей Армении, в состав которой входят 15 бизнес-единиц, в 2021 году опубликовала годовой доклад об экономическом и социальном влиянии, в котором представлен налоговый и кредитный портфель группы компаний на 2020 год, число сотрудников и фонд заработной платы, сведения о влиянии на ВВП страны и другая важная информация.
«2020 год, безусловно, был самым сложным для всех нас. Наше совместное решение – мы должны сохранять непрерывность бизнеса вне зависимости от вызовов – будь то война, экономический кризис, корпоративный саботаж или незаконные преследования, поскольку чувствуем ответственность за тысячи сотрудников наших компаний и их семьи. Являясь бизнес-группой, в основе которой лежит армянский капитал, группа компаний «Галакси» продолжит создание дополнительных ценностей, привнося свое участие в восстановлении экономики Армении», – отметил соучредитель и генеральный директор группы компаний «Галакси» Арам Хачатрян.
В 2020 году средняя ежемесячная заработная плата в «Галакси» составляла 364,716 драмов, а в государственный бюджет был выплачен подоходный налог в размере более 2 млрд драмов. Кредитный портфель группы компаний по данным 2020 года составлял примерно 60 млрд драмов (около $115 млн). Закупки с местного рынка составили примерно $36 млн.
Группа компаний «Галакси» через свои товары и услуги входит в каждое третье домохозяйство в Армении, профиль общины составляют активные граждане РА в возрасте 18-55 лет. Полное содержание доклада об экономическом и социальном влиянии доступно здесь.
Группа компаний «Галакси» в дополнение к усилиям учредителей относительно внедрения систем защиты и безопасности, в течение 2020 года предприняла существенные шаги в сфере социальной ответственности, в том числе – в рамках программ по предоставлению поддержки гражданскому населению, визитов международной прессы в Армению и Арцах, поддержки социально уязвимых групп и т.д. В 2020 году в отношении учредителей группы компаний «Галакси» началось неудавшееся преследование, сопровождавшееся незаконными попытками отчуждения бизнеса в сфере телекоммуникаций.
Группа компаний «Галакси» основана в 1999 году и в ходе более 20-летней деятельности создала и сформировала 15 бизнес-единиц в Армении, Грузии и Белоруссии. Фактором успеха всех компаний стали внедрение отраслевой инновации, эффективное вовлечение команд и ответственная бизнес культура, основанная на непрерываемом обучении. Учредителями группы компаний «Галакси» являются Арам Хачатрян, Гурген Хачатрян и Артем Хачатрян. В настоящее время число сотрудников группы компаний «Галакси» превышает 2 тысячи. Различные программы социальной ответственности в сфере образования, инноваций и социального благополучия являются ключевым компонентом операционной деятельности группы компаний.