2009 թվականի փետրվար ամսվա ընթացքում ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից 10 շահումով խաղի – 1 խաղատան կազմակերպման լիցենզիաների նկատմամբ կիրառվել է նախազգուշացում, ինչպես նաեւ արձանագրվել է 1 շահումով խաղի կազմակերպման լիցենզիայի գործողության կասեցման համար հիմք հանդիսացող խախտման կատարում: Այդ մասին ասվում է Ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում:
Նույն ժամանակահատվածում շահումով խաղի կազմակերպիչների նկատմամբ կիրառվել է նաեւ տուգանք` 1 միլիոն 200 հազար դրամի չափով:
01.01.2009-01.03.2009թթ. ընթացքում այս ոլորտից օրենքով սահմանված կարգով գանձվել է 85 մլն դրամի չափով պետական տուրք, որից 60 մլն դրամ` շահումով խաղերի գծով, 25 մլն դրամ` խաղատների գծով:
01.03.2009թ. դրությամբ ՀՀ տարածքում ուժի մեջ են 119 շահումով խաղի, 14 խաղատան – 4 վիճակախաղի կազմակերպման լիցենզիաներ:

В течение февраля 2009 года со стороны Министерства финансов Армении в отношении 10 игр с выигрышем и 1 игрального дома было применено предупреждение относительно лицензий. Помимо этого, было также сделано предупреждение о возможном лишении лицензии 1 игры с выигрышем. Об этом говорится в сообщении на официальном сайте Министерства финансов.
Одновременно по отношению организаторов игр с выигрышем был применен штраф в размере 1,2 млн. драмов
С начала 2009 года. в этой сфере в установленном законе порядке было собрано госпошлины на сумму 85 млн. драмов, из которых 60 млн. драмов по линии игр с выигрышем, 25 млн. драмов – игральных домов.
По состоянию на 1-ое марта на территории Армении в силе лицензии на организацию 119 игр с выигрышем, 14 игральных домов и 4 лотерей.