11 Մարտ 2009 - 17:56 AMT
Եվրոպական Կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) ղեկավար Ժան-Կլոդ Տրիշեն գտնում է, որ համաշխարհային տնտեսությունը մոտենում է «վերելքի պահին», հաղորդում է Ֆրանս Պրեսս գործակալությունը:
«Մենք մոտենում ենք այն պահին, երբ կսկսվի վերելքը»,- հայտնել է ԵԿԲ ղեկավարը: Դրա հետ մեկտեղ նա նշել է, որ դիտորդների մեծամասնությունը արդյունաբերական երկրների համար բացասական ցուցանիշներ է սպասում տնտեսական աճի հարցում:
Նրա խոսքով, 2009թ. համաշխարհային տնտեսության աճը մոտ կլինի զրոյին, իսկ 2010թ. «վերելք» կսկսվի: Տրիշեն գտնում է, որ իշխանություններն ու կառավարություններնն իրենց վրա են վերցրել համակարգային կարեւորության հաստատությունների սնանկացումը թույլ չտալու հզորագույն պարտականությունները, ինչը դեռեւս հարկի ուշադրության չի արժանացել շուկաների կողմից:

11 Март 2009 - 17:56 AMT
Глава Европейского Центробанка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише считает, что мировая экономика приближается к “моменту подъема”, передает агентство Франс Пресс. “Мы приближаемся в тому моменту, когда наступит подъем”, – заявил глава ЕЦБ. При этом он отметил, что большинство наблюдателей ожидает негативных показателей экономического роста для индустриальных стран.
По его словам, рост мировой экономики в 2009 году будет близок к нулю, а в 2010 году наступит “подъем”. Трише считает, что власти и правительства взяли на себя сильнейшие обязательства не допустить краха учреждений системной важности, что еще не до конца принято во внимание рынками.