Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը ոչ հրապարակային զրույցում սենսացիոն հայտարարություն է արել այն մասին, թե Մոսկվան փորձել է տապալել Թեհրանի «միջուկային գործարքը» դեռ ստորագրման փուլում՝ ձայնագրության արտահոսք է եղել։ Հրապարակման համար չնախատեսված զրույցում Զարիֆի խոսքերը զարմանք են առաջացրել ՌԴ փորձագիտական շրջանակում, գրում է «Կոմերսանտը»։
Լրագրող Սաիդ Լայլազի հետ Իրանի ԱԳ նախարարի 7 ժամանոց զրույցից արտահոսքը հայտնվել է ապրիլի 25-ին Լոնդոնում տեղակայված Iran International հեռուստաալիքի կայքում։ Ձայնգրությունն արվել է մարտին՝ պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետն ավարտող նախագահ Հասան Ռոուհանիի գործունեության արդյունքների փաստաթղթավորման շրջանակում։
Ձայնագրության հրապարակված հատվածների հիմնական իմաստն այն է, որ Իրանի ԱԳՆ-ն «զրոյական դեր» ունի երկրի արտաքին քաղաքականության որոշման հարցում։ Հիմնական որոշումները կայացրել են երկրի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Համենեին և Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսը (ԻՀՊԿ)։ Ըստ Զարիֆի, 2020-ի հունվարին Բաղդադում սպանված ԻՀՊԿ հատուկ նշանակության «Էլ Կուդս» ուժերի հրամանատար Ղասեմ Սուլեյմանին մշտապես միջամտել է դիվանագիտական հարցերին, ընդ որում, կառույցի միջամտությունը շարունակվել է նաև նրա մահից հետո։
Որպես այդպիսի միջամտության օրինակ Զարիֆը բերում է Սուլեյմանիի այցը Մոսկվա 2015-ի հուլիսին՝ Վիեննայում այսպես կոչված «միջուկային գործարքի» կնքումից 10 օր անց։
«Այցը եղել է Մոսկվայի նախաձեռնությամբ առանց Իրանի ԱԳՆ որևէ վերահսկողության։ Նպատակն էր գործարքի տապալումը»,-ասել է Զարիֆը։
«Ասում են, որ Սուլեյմանին է ներքաշել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Սիրիայի պատերազմ։ Բայց որոշում կայացնողը Պուտինն էր։ Պուտինը սկսեց պատերազմն ու ներքաշեց Իրանի օդային և ցամաքային ուժերը։ Մինչ այդ պահը մեր զորքերն այնտեղ չկային։ Այնտեղ կային սիրիացիներ, արաբներ, աֆղաններ և կամավորներ»,-ասել է նա և դժգոհություն հայտնել, որ Սիրիայում ռազմական գործողությունների ժամանակ Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի հետ պայմանավորվածությամբ Մոսկվան օգտագործել է Իրանի օդային տարածքն ու ռազմակայանը։ Սակայն, հրապարակումից պարզ չէ, թե ինչպես է դա կապված «միջուկային գործարքը» տապալելու ՌԴ ցանկության հետ։
Իրանի ԱԳՆ-ն չի ժխտել Զարիֆի զրույցի ձայնագրության առկայությունը, սակայն, պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Հաթիբզադեն ասել է, որ պետք չէ նրա խոսքերը համատեքստից դուրս դիտարկել։

Москва пыталась разрушить «ядерную сделку» с Тегераном. Это заявление сделал глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф в марте в ходе не предназначенной для публикации беседы об итогах работы президента ИРИ Хасана Роухани.
Утечки из семичасовой беседы министра иностранных дел Ирана с журналистом Саидом Лайлазом появились 25 апреля на сайте базирующегося в Лондоне телеканала Iran International.
Основной смысл ставших публичными кусков записи – «нулевая роль» МИД Ирана в определении внешней политики страны. Основные решения принимались духовным лидером страны аятоллой Али Хаменеи и Корпусом стражей исламской революции (КСИР). По словам господина Зарифа, убитый американцами в Багдаде в январе 2020 года командующий силами специального назначения «Эль-Кудс» КСИР Касем Сулеймани постоянно вмешивался в дипломатические вопросы. Вмешательство «стражей» продолжилось и после его смерти, пишет «Коммерсантъ».
Одним из примеров вмешательства КСИР во внешнюю политику, по словам Зарифа, стал визит Касема Сулеймани в Москву в июле 2015 года, через десять дней после подписания в Вене Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД), известного как «ядерная сделка» между Ираном и шестеркой посредников (США, Россией, Францией, Великобританией, Китаем и Германией). «Эта поездка была совершена по инициативе Москвы без какого-либо контроля со стороны министерства иностранных дел Ирана. Ее целью было уничтожение СВПД»,- заявил Зариф.
«Говорят, что Сулеймани втянул (президента РФ Владимира) Путина в войну (в Сирии – ред.). Но это был Путин, кто принял решение. Путин начал войну и втянул военно-воздушные и сухопутные силы Ирана в военные действия. До того момента наших сухопутных войск там не было. Там были сирийцы, арабы, афганцы и добровольцы»,— добавил он, а также выразил недовольство тем, что в ходе военной кампании в Сирии Москва по договоренности с КСИР использовала иранское воздушное пространство и военную базу в Иране. Однако то, как это все связано с желанием России подорвать СВПД, из опубликованных отрывков неясно.
Зариф утверждает, что Москва пыталась разрушить СВПД еще на стадии подписания, особенно активно действуя за неделю до заключения «сделки», так как сближение Ирана и США противоречит российским интересам.
Иранский МИД не стал отрицать сам факт записи беседы Зарифа. Однако, как отметил официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Саид Хатибзаде, слова министра не стоит вырывать из контекста.