Թուրքիայի առաջատար բանկերը հրաժարվում են ֆինանսավորել Բոսֆորի նեղուցը շրջանցող ջրանցքի շինարարությունը։ Պատճառը բնապահպանական, քաղաքական և ֆինանսական ռիսկերն են, գրել է Reuters-ը՝ սեփական աղբյուրներին հղումով։
Թուրքիայի 6 առաջատար բանկ, այդ թվում՝ Garanti Bank, Is Bank և Yapi Kredi-ն, ստորագրել են ՄԱԿ-ի հավանությանն արժանացած փաստաթուղթը պատասխանատու բանկային գործի սկզբունքների մասին, որոնք կոչ են անում խուսափել շրջակա միջավայրին և մոլորակի բնակիչներին վնասելուց։ Հենց դա կարող է խոչընդոտ դառնալ նախագծում, գրում է ՌԲԿ-ն։
Բացի այդ, մասնակցությունը նախագծին կարող է սահմանափակել բանկերի վարկավորման հնարավորությունները։
Ըստ թուրք ինժեներների և ճարտարապետների պալատի՝ ջրանցքը կխախտի ծովի էկոհամակարգը և աղբյուրները, որոնք մեկ երրորդով ապահովում են Ստամբուլը խմելու ջրով։ Ստամբուլի քաղաքապետն ու բնակիչները ևս դեմ են կառուցմանը։
Ենթադրվում էր, որ ջրանքցի կառուցումը, որի լայնությունը 150 մ է, իսկ խորությունը՝ 25 մ, պետք է ավարտվեր 2023-ին, երբ Թուրքիայում տոնելու են հանրապետության 100-ամյակը։
Բոսֆորը շրջանցող ջրանցքի կառուցման գաղափարը պատկանում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Նա դեռևս 2011-ին է այդ առաջարկն առաջ քաշել։ Նախատեսվում է, որ ջրանցքը, շրջանցելով Բոսֆորը, կկապի Սև և Մարմարի ծովերը, կանցնի Ստամբուլի արևմտայն ծայրամասով և կթեթևացնի Բոսֆորի նեղուցի ծանրաբեռնվածությունը։

28 Апрель 2021 - 13:58 AMT
Ведущие банки Турции отказываются от финансирования проекта строительства канала в обход Босфора, который продвигает президент страны Реджеп Тайип Эрдоган. Причиной этого являются экологические, политические и финансовые риски, пишет Reuters со ссылкой на источники в банках и финансовых кругах Турции.
Шесть ведущих банков Турции, среди которых Garanti Bank, Is Bank и Yapi Kredi, подписали поддерживаемый ООН документ о принципах ответственного банковского дела, которые призывают избегать причинения вреда окружающей среде и жителям планеты. Именно это может стать препятствием для их участия в проекте, отмечают два собеседника агентства, пишет РБК.
Еще один банкир в беседе с агентством указал на то, что против проекта выступают оппозиционные партии. Таким образом, строительство канала может оказаться сорванным, если на выборах в 2023 году партия Эрдогана проиграет.
Критики проекта указывали на опасность, которую он создает для экологии региона, а также связанную с его реализацией угрозу возникновения проблем снабжения Стамбула питьевой водой, для которого используется вода из озера Теркос и водохранилища Сазлидере.
По данным Союза палат турецких инженеров и архитекторов, канал разрушит морскую экосистему и источники, которые на треть обеспечивают Стамбул пресной водой. Мэр города и большинство его жителей также неоднократно выступали против строительства канала.
Предполагалось, что строительство канала (шириной около 150 м и глубиной 25 м) должно завершиться к 2023 году, когда в Турции будет праздноваться столетие республики.