12 Մարտ 2009 - 13:33 AMT
«2009թ. վերջին որոշակի բարդություններ կառաջանան բյուջեի մարման հետ կապված, բայց մենք ոչ մի դեպքում չենք հրաժարվի սոցիալական ծրագրերի ֆինասնավորումից»,- հինգշաբթի օրը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսա-վարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական կուսակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Ինչպես նա հաղորդել է, Հայաստանի կառավարությունը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները համաշխարհային ճգնաժամը հաղթահարելու համար, այդ թվում` խթանելու է նոր աշխատատեղերի ստեղծումը առավել հեռանկարային ոլորտներում: Խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը ճշտել է, որ սոցիալական ծախսերը կարող են միայն տեղափոխվել տարվա վերջին եռամսյակ, երբ բյուջեն կհամալրվի համապատասխան եկամուտներով:
Ինչ վերաբերում է բյուջեի եկամտային հատվածին, Մինասյանի կարծիքով, պահեստային ֆոնդը, որն այժմ հասել է 77 մլրդ դրամի, թույլ կտա նվազեցնելու բյուջետային դեֆիցիտը 3%-ով: Խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը ավելացրել է, որ այն միջոցները, որոնք 2007թ. ուղղված էին պահեստային ֆոնդ, ամբողջությամբ մարել են 2008թ. ծախսերը: «2009թ. առաջին ամիսներին մենք իսկապես մեծ միջոցներ ենք ծախսել փոխարժեքի զսպման համար, բայց դա անհրաժեշտ էր այժմյան լողացող փոխարժեքին անցում կատարելու համար»,- ասել է նա: Գագիկ Մինասյանի կանխատեսումներով, 2009թ. վերջին այնպիսի իրադրություն կստեղծվի, որ ծախսերը գրեթե կհավասարվեն եկամուտներին, որոնք կառավարություը մտադիր է ապահովել ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի հաշվին:

12 Март 2009 - 13:33 AMT
«В конце 2009 года возникнут определенные трудности с покрытием бюджета, но мы ни в коем случае не откажемся от финансирования социальных программ», – сообщил журналистам в четверг на пресс-конференции председатель парламентской комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам, член Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
Как сообщил Минасян, правительство Армении предпримет все необходимые меры для преодоления мирового кризиса, в том числе будет стимулировать создание новых рабочих мест в наиболее перспективных сферах. Председатель парламентской комиссии уточнил, что социальные расходы могут лишь быть перемещены на последний квартал года, когда бюджет пополнится соответствующими поступлениями.
Что же касается доходной части бюджета, то, по мнению Минасяна, резервный фонд, который теперь достиг 77 млрд. драмов, позволит снизить бюджетный дефицит до 3%. Председатель парламентской комиссии добавил, что те средства, которые были направлены в резервный фонд в 2007 году, полностью покрыли затраты 2008 года. «В первые месяцы 2009 года мы действительно потратили большие средства на сдерживание курса, но это было необходимо для своевременного перехода к плавающему курсу», – сказал он. По прогнозам Гагика Минасяна, в конце 2009 года сложится такая ситуация, что расходы практически приравняются к доходам, которые правительство намерено обеспечить за счет борьбы с теневой экономикой.