«Ազգային տարադրամի արժեզրկումը լիբերալացման գինն է»,- հինգշաբթի օրը հայտնել է Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Բագրատ Ասատրյանը:
Նրա խոսքով, $1 համար 305 դրամի մակարդակով դրամի փոխարժեքի զսպման համար շատ գումար է ծախսվել, եւ դրա հաշվին շահեցին շատ ներկրողներ: Ինչպես ասել է Ասատրյանը, «պաշտոնական տվյալներով 11,605 մլրդ դրամից մինչեւ հունվարի վերջ մնացել է ընդամենը 400 մլն դրամ»:
Ասատրյանի կանխատեսման համաձայն, 2009թ. ծանր է լինելու. կոմունալ ծառայությունների գների բարձրացումը, ներդրումների կրճատումը, գործազրկությունը` այդ ամենը ծանր իրադրություն է ստեղծելու Հայաստանում: Եթե չլինեն համակարգային փոփոխություններ, ապա 2010թ. գարնանը շատ ծանր կերպով զգացվելու են ճգնաժամի հետեւանքները, ավելացրել է նա:

12 Март 2009 - 14:19 AMT
“Обесценивание национальной валюты – это цена за либерализацию”,- заявил в четверг бывший председатель Центрального банка, представитель Армянского национального конгресса Баграт Асатрян.
По его словам, на сдерживание курса драма на уровне 305 за $1 было затрачено много денег, и на этом выиграли многие импортеры. Как сказал Асатрян, “по официальным данным из 11,605 млрд. драмов до конца января осталась всего 400 млн. драмов”.
По прогнозам Асатряна, 2009 год будет очень тяжелым: повышение цен на коммунальные услуги, сокращение трансфертов, безработица – все это создаст тяжелую ситуацию в Армении. Если не будет системных перемен, то весной 2010 года будут очень тяжело ощущаться последствия кризиса, добавил он.