Ֆինանսական համակարգի հաշտարարը «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, իր մասնագիտական գործունեությունը սկսել է 2009 թ. հունվարի 24-ից: Ստորեւ ամփոփված է Հաշտարարի կողմից ձեւավորած 2009 թ. փետրվար ամսվա նախնական ամփոփումը:
Հաշտարարի գրասենյակը փետրվար ամսին ստացել է ընդհանուր քանակությամբ տասնութ բողոք: Ստացված բողոքներից տասը՝ համաձայն օրենքի, ենթակա չէին քննության Հաշտարարի կողմից: Չորսի քննությունը Հաշտարարի լիազորությունների շրջանակում էին, սակայն հաճախորդները նախապես սահմանված կարգով իրենց բողոք-պահանջները չէին ներկայացրել ֆինանսական կազմակերպությանը: Մնացած չորս բողոքները ներկայացվել են գրավոր տեսքով, համապատասխանում են օրենքով սահմանված պահանջներին եւ, հետեւաբար, ընդունվել են քննության Հաշտարարի կողմից:
Քննության ընդունված չորս բողոքներից երկուսը կապված էին պլաստիկ քարտով կատարված գործարքների արդյունքում հաճախորդների հաշվից ավել գանձումների հետ, մեկ բողոքը` բանկի կողմից նախապես հայտարարված ավանդատեսակի պայմանները խախտելու, իսկ վերջին բողոքը` ապահովագրական ընկերության կողմից վնասը հատուցելուց հրաժարվելու հետ:
Նշված պահանջները ներկայումս քննվում են Հաշտարարի կողմից` օրենքով սահմանաված կարգով եւ ժամկետներում: Իսկ մյուս` Հաշտարարի կողմից քննության ենթակա բողոք-պահանջների հետագա ընթացքը ներկայումս վերահսկվում է Հաշտարարի գրասենյակի կողմից:

12 Март 2009 - 15:05 AMT
Омбудсмен финансовой системы согласно закону «Об омбудсмене финансовой системы» вступил в должность 24 января 2009 года. Исходя из этого представлены предварительные итоги за февраль 2009 года.
В офис омбудсмена в течение февраля поступило в общей численности 18 жалоб. 10 из полученных жалоб, согласно закону, не подлежали рассмотрению со стороны омбудсмена. 4 из них были в ведении омбудсмена, но посетители не представили в установленном законом порядке по ним заявок-жалоб в финансовую организацию в письменном виде. Остальные 4 жалобы были представлены в письменном виде, соответствовали установленным законом требованиям и, следовательно, были приняты на рассмотрение омбудсменом.
Две из представленных жалоб касались операций с пластиковыми картами, в результате чего со счета клиента было считана большая сумма. Одна жалоба касалась нарушения банком предварительно объявленных условий вклада. А последняя жалоба – отказ страховой организации выплатить причиненный ущерб.
Предъявленные жалобы в данный момент обсуждаются омбудсменом в установленном законом порядке и времени. Дальнейший процесс подотчетных рассмотрению омбудсменом заявок-жалоб находится под контролем офиса омбудсмена.