11 Մայիս 2021 - 11:07 AMT
Ըստ զինվորականների տվյալների՝ «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային համակարգը չեզոքացրել է «տասնյակ այդպիսի հրթիռներ», գրում է ՌԲԿ-ն։
Ի պատասխան իսրայելցի զինվորականները հարվածներ են հասցրել Գազայի հատվածի մոտ 130 թիրախի։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ պատասխան հարվածից զոհվել է պաղեստինյան խմբավորման 15 անդամ, որոնք հրթիռներ են արձակել Իսրայելի ուղղությամբ։
Մայիսի 10-ին Իսրայելը հերթական հարվածն էր հասցրել Գազայի հատվածին՝ ի պատասխան հրթիռակոծման, որից հետո Պաղեստինը հայտարարեց 21 զոհի և 75 տուժածի մասին։
Հրթիռակոծումներն իրականացվում են Արևելյան Երուսաղեմում լարվածության աճին զուգահեռ, որտեղ բախումներ են ընթանում իսրայելցի ոստիկանների և պաղեստինցիների միջև։ Մայիսի 7-ին Տաճարի լեռան վրա և Շեյխ Ջարրահ թաղամասում, ըստ Իսրայելի դատարանի որոշման, իրականացվում էր պաղեստինցի արաբների մի քանի ընտանիքի արտաբնակեցում։ Այդ կապակցությամբ բախումներ և բողոքներ սկսվեցին։

Около 200 ракет было выпущено из сектора Газа по территории Израиля за прошедшую ночь.
По данным военных, система противоракетной обороны «Железный купол» перехватила «десятки из них», пишет РБК.
В ответ израильские военные нанесли удары примерно по 130 целям в секторе Газа. Армия обороны Израиля сообщила, что при нанесении ответного удара умерли 15 членов палестинской группировки, которые запускали ракеты по Израилю.
10 мая Израиль нанес удар в ответ на очередной пуск ракет из сектора Газа. После этого Минздрав палестинского анклава объявил о гибели в секторе Газа 21 человека, еще 75 человек пострадали.
Ракетные обстрелы происходят на фоне возросшей напряженности в Восточном Иерусалиме, где происходят столкновения израильских полицейских с палестинцами. 7 мая возле Храмовой горы и в квартале Шейх Джаррах согласно решению израильского суда проводилось выселение арабских семей. В связи с этим в районе начались протесты и столкновения.