14 Մայիս 2021 - 10:50 AMT
Վրաստանն իսրայելյան Rafael ընկերության ՀՕՊ արդիականացված համակարգեր կգնի։ Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջաունշեր Բուրչուլաձեն։
«Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք ՀՕՊ համակարգերի գնման և առկա համակարգերի արդիականացման ուղղությամբ։ Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք Իսրայելի ռազմարդյունաբերության խոշորագույն ներկայացուցչի հետ։ Մինչև տարեվերջ մենք կստանանք Rafael ընկերության ՀՕՊ համակարգեր»,-ասել է նախարարը, գրում է Apsny.ge-ն։
Բուրչուլաձեն նշել է, որ Վրաստանում արդեն կան ֆրանսիական ռադիոլոկացիոն դիտարկման համակարգեր, «Միստրալ-3» շարժական հրամանատարական կետ հրշեջ մեքենաներով։
Rafael Advanced Defense Systems Ltd-ն, կրճատ՝ Rafael իսրայելյան ռազմարդյունաբերության ընկերություն է, որը հիմնականում զինսարքավորումներ է արտադրում հակաօդային պաշտպանության համար։

Грузия купит у израильской военной компании Rafael модернизированную систему ПВО. Об этом заявил министр обороны Грузии Джуаншер Бурчуладзе.
«Мы активно работаем над закупкой средств ПВО и модернизацией существующих систем. Мы активно работаем с представителями крупнейшей военной промышленности Израиля в этом направлении. До конца этого года мы получим модернизированную систему ПВО от Rafael», – сказал министр обороны, пишет Apsny.ge.
Бурчуладзе отметил, что у Грузии уже есть французские радиолокационные системы наблюдения за воздушным движением, мобильный командный пункт и ракеты «Мистраль-3» с пожарными машинами.
Rafael Advanced Defense Systems Ltd, сокращенно Rafael, – израильская военная производственная компания, которая в основном производит военное оборудование и системы противовоздушной обороны.