Մարտի 15-ին ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը նշում է սպառողների իրավունքների պաշտպանության օրը: «60-ական թվականներից ի վեր ողջ աշխարհում նշում են Սպառողների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը»,-ուրբաթ օրը մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը: Նրա խոսքերով, սպառողների իրավունքների պաշտպանության հարցն առաջին անգամ ուշադրության արժանացավ ԱՄՆ-ում` Ջոն Քենեդիի օրոք, երբ ընդունվեց 4 իրավունք եւ դրանց հավելվեցին ԵՄ-ի կողմից ընդունված եւս 4 իրավունքներ: Ինչպես ասել է Մելիտա Հակոբյանը, ամբողջ աշխարհում սպառողները ցանկանում են պաշտպանված լինել` «Սպառողները չունեն ոչ պաշտոն, ոչ սեռ»:
Նա ներկայացրել է այն 8 հիմնական կանոնները, որոնք պետք է իմանա յուրաքանչյուր սպառող. անվտանգության իրավունք, տեղեկացված ու լսված լինելու իրավունք, հիմնական պահանջների իրավունք, ընտրության իրավունք, վնասի հատուցման իրավունք, սպառողական գիտելիքներ ստանալու իրավունք, առողջ շրջապատի իրավունք: «Ի տարբերություն զարգացած երկրների, Հայաստանում սպառողին հասցված բարոյական վնասը չի հատուցվում»,-ասել է նա:
Ըստ Մելիտա Հակոբյանի, ցանկացած երկրի կառավարություն պետք է պաշտպանի իր քաղաքացիների սպառողական իրավունքները, որոնք իրենց հերթին պետք է իրազեկ լինեն իրենց իրավունքներին ու պաշտպանեն դրանք: Սպառողների ասոցիացիայի նախագահը սպառողների երեք կատեգորիա է առանձնացրել` իրենց իրավունքները չիմացող սպառողներ, իրավունքներն իմացող, սակայն իրենց մտածելակերպի պատճառով դրանք չպաշտպանող սպառողներ, երրորդ կատեգորիան գիտի եւ պաշտպանում է իր իրավունքները:
Ասոցիացիայի հիմնական գործունեությունը ԶԼՄ-ների միջոցով սպառողների խնդիրներն արծարծելն է, մասնավորապես, 1997 թվականից ի վեր ասոցիացիան լույս է ընծայում «Սպառող» պարբերականը, որտեղ ներկայացված են մարքեթինգային ու դիտարկման հետազոտությունների արդյունքները, ակցիաներ է կազմակերպում սպառողներին անվնաս պարենամթերքի ու ծառայությունների տրամադրման ուղղությամբ, դպրոցներում սպառողների իրավունքների ուսուցման ծրագիր է մշակել:

13 Март 2009 - 10:43 AMT
15 марта весь цивилизованный мир будет отмечать день защиты прав потребителей. «Начиная с 60-х годов, во всем мире празднуют Международный день защиты прав потребителей», – сообщила на пресс-конференции в пятницу председатель Ассоциации потребителей Армении Мелита Акопян. По ее словам, впервые вопросы защиты прав потребителей удостоились внимания в США, при правлении Джона Кеннеди было принято 4 права и позже к ним добавилось 4 права, принятые со стороны ЕС. Как сказала Мелита Акопян, во всем мире потребители хотят быть защищенными: «У потребителей нет ни должности, ни пола».
Она представила 8 основных прав, которые должен знать каждый потребитель: право безопасности, право быть информированным и услышанным, право основных потребностей, право выбора, право возмещения вреда, право получения потребительских знаний, право здоровой среды. «В отличие от законодательства развитых стран, в Армении не возмещается моральный ущерб, причиненный потребителю», – сказала она.
По мнению Мелиты Акопян, правительство любой страны должно защищать потребительские права своих граждан, которые в свою очередь должны их знать и отстаивать. Председатель Ассоциации потребителей выделила 3 категории потребителей: в первую входят потребители, которые не знают свои права, вторая категория – потребители знают свои права, но стесняются их отстаивать в силу своего менталитета, третья категория знает свои права и отстаивает их.
Основная деятельность Ассоциации заключается в озвучивании проблем потребителей с помощью СМИ, в частности, с 1997 года Ассоциация издает ежемесячный журнал «Потребитель», в котором представлены результаты маркетинговых и мониторинговых исследований, проводит акции по предоставлению потребителям безопасных продуктов питания и услуг, разработана программа обучения правам потребителей в школах.