21 Մայիս 2021 - 10:21 AMT
Մայիսի լույս 21-ի գիշերն ուժի մեջ է մտել հրադադարի ռեժիմն Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման միջև։ Հակամարտության 11 օրում ավելի քան 200 մարդ է զոհվել, մեծ մասը՝ Գազայի հատվածում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի կառավարությունը հրադադար հաստատելու որոշում է կայացրել և նշել է, որ Իսրայելը մեծ նվաճումներ է գրանցել 11 օրվա ընթացքում, գրում է BBC-ն։
«Ողջունում եմ կրակի դադարեցումը Գազայի և Իսրայելի միջև 11 օրյա մարտական գործողություններից հետո և կոչ եմ անում բոլոր կողմերին պահպանել հրադադարի ռեժիմը»,-ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ խոսել է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հետ և շնորհակալություն հայտնել նրան հրադադարի մասին որոշման համար։
Բայդենը նաև ասել է, որ ԱՄՆ-ն կաշխատի ՄԱԿ հետ Գազայի հատվածին շտապ հումանիտար օգնություն հասցնելու հարցում։
Սրացումը Իսրայելում սկսվեց մայիսի 10-ին։ Ըստ պաղեստինյան կողմի, Գազայի հատվածում առնվազն 232 խաղաղ բնակիչ է զոհվել, որից մոտ 100-ը՝ կանայք և երեխաներ։ Իսրայելը պնդում է, որ զոհվածներից առնվազն 150-ը եղել են ՀԱՄԱՍ-ի և «Իսլամական ջիհադ» ծայրահեղական խմբավորման գրոհայիններ։ Իսրայելում հրթիռակոծության հետևանքով 12 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ 2 երեխա։

21 Май 2021 - 09:58 AMT
Режим прекращения огня между Израилем и палестинской группировкой ХАМАС вступил в силу в 2 часа ночи 21 мая по местному времени. За 11 дней конфликта погибло более 200 человек, большинство – в секторе Газа.
Ранее правительство Израиля приняло решение о перемирии и отметило, что в ходе 11-дневной кампании Израиль добился огромных достижений, пишет BBC.
«Я приветствую прекращения огня между Газой и Израилем после 11 дней боевых действий и призываю все стороны соблюдать прекращение огня», – сказал журналистам генсек ООН Антониу Гутерреш.
Президент США Джо Байден заявил, что переговорил с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и поблагодарил его за решение о перемирии.
Байден также заявил, что США будут работать с ООН для обеспечения срочной гуманитарной помощи сектору Газа.
Обострение в Израиле началось 10 мая. По данным палестинской стороны, на данный момент в секторе погибли по меньшей мере 232 мирных жителя, около 100 из них – женщины и дети. Израиль утверждает, что по меньшей мере 150 из погибших были боевиками экстремистских группировок ХАМАС и «Исламский джихад».