13 Մարտ 2009 - 15:03 AMT
Ինչպես հայտնի է, հայտնել է Մ.Հակոբյանը, «ֆաստ-ֆուդը» հանդիսանում է շատ հիվանդությունների (սիրտ-անոթային հիվանդությունների, ճարպակալման) պատճառը, ուստի միջազգային մակարդակով անհրաժեշտ է կառավարության եւ Սպառողների ասոցիացիայի համագործակցությունը անառողջ սննդի դեմ պայքարի համար: «Այդ նպատակով մարտի 15-ին ցույց կկազմակերպվի, որի ընթացքում տեղի կունենան «ֆաստ-ֆուդի» կազմակերպման վայրերի նկարահանումներ երեխաների մասնակցությամբ, իսկ նյութերը կուղարկվեն Լոնդոն, որտեղ գտնվում է Սպառողների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր կենտրոնը»,- ասել է նա:
Մելիտա Հակոբյանը պարզաբանել է, որ «ֆաստ-ֆուդի» խնդիրը արդիական է, քանի որ ամբողջ աշխարհում մինչեւ 5 տարեկան 22մլն երեխաներ ավելորդ քաշի հետ կապված խնդիրներ ունեն:

13 Март 2009 - 15:03 AMT
15 марта в день защиты прав потребителей Ассоциация потребителей Армении выступит с акцией протеста в местах организации быстрого питания. Об этом на пресс-конференции в пятницу сообщила председатель Ассоциации потребителей Армении Мелита Акопян.
Как известно, заявила М.Акопян, «фаст-фуд» является причиной многих заболеваний (сердечнососудистых заболеваний, ожирения), поэтому необходимо сотрудничество правительства и Ассоциации потребителей на международном уровне для борьбы против нездорового питания. «С это целью 15 марта будет организована акция, в ходе которой пройдут съемки мест организации «фаст-фуда» с участием детей, а материалы будут отправлены в Лондон, где расположен главный центр Международной ассоциации потребителей», – сказала она.
Мелита Акопян пояснила, что проблема «фаст-фуда» является актуальной, поскольку во всем мире 22 млн. детей до 5 лет имеют проблемы с лишним весом.