Հայաստանում մեկնարկել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նոր ծրագիրը, որն ուղղված է համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերի աջակցությանը, արժութային ու ֆինանսական համակարգի հանդեպ վտահության վերականգնմանն ու բնակչության աղքատ շերտերի պաշտպանությանը: Այդ մասին այսօր, ելույթ ունենալով Երեւանի Պետական համալրսանի տնտեսագիտական բաժնի ուսանողների առջեւ, հաղորդել է ԱՄՀ ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը:
Նրա խոսքերով, ըստ այդ ծրագրի ԱՄՀ Գործադիր խորհուրդը 2009 թվականի մարտի 6-ին հաստատեց 28 ամիս ժամկետով Հայաստանին 540 մլն դոլարի հատկացման վերաբերյալ որոշումը: Ինչպես հաղորդել է Օմեսը, 240 մլն դոլարը կտրամադրվի այս շաբաթ, իսկ մնացած 300 մլն դոլարը` 8 եռամսյակների ընթացքում: Ըստ այդ ծրագրի, առաջին 270 մլն դոլարը Հայաստանը պետք է վճարի 1,56 տոկոս դրույքով, երկրորդ 135 մլն դոլարը` 2,56 տոկոսով, 135 մլն դոլար կազմող երրորդ մասը` 3,56 տոկոսով: Միջոցները տրամադրվում են հինգ տարի ժամկետով եռամյա արտոնյալ շրջանով:
Իր կողմից Հայաստանի կառավարությունը պատրատակամություն է հայտնել կատարել ԱՄՀ ծրագրի պայմանները` վերադառնալ ազգային արժույթի լողացող փոխարժեքին, նպաստել ֆինանսական հատվածի կայունացմանը, հասցնել բյուջեի ճեղքվածքը 3 տոսկոսի, ինչը կնպաստի սոցիալական ծախսերի կատարմանն ու մասնավոր ներդրումներին, ինչպես նաեւ շարունակել բարեփոխումները մաքսային վարչարարության ոլորտում:

В Армении стартовала новая программа Международного Валютного Фонда, направленная на поддержку Армении по преодолению последствий глобального кризиса, восстановление доверия к валютной и финансовой системе, защиту бедных слоев населения. Об этом сегодня, выступая перед студентами экономического факультета Ереванского Государственного университета Армении, сообщила представитель МВФ Нинке Омес.
По ее словам, согласно этой программе Исполнительный Совет МВФ 6 марта 2009 года утвердил заключение 28-месячного соглашения о резервных средствах (Stand-By Arrangement) для Армении в размере 540 млн. долларов. Как сообщила Омес, 240 млн. долларов будет предоставлено уже на этой неделе, а оставшиеся 300 млн. долларов – в течение 8 кварталов. Согласно данной программе, первые 270 млн. долларов Армения будет выплачивать по 1.56% ставке, вторые 135 млн. долларов – 2.56%, третью часть в 135 млн. долларов– 3.56%. Средства предоставляются сроком на пять лет с трехлетним льготным периодом.
Со своей стороны правительство Армении высказало готовность выполнить условия по программе МВФ: вернуться к плавающему курсу нацвалюты, способствовать стабилизации финансового сектора, довести бюджетный дефицит до 3% процентов, что будет содействовать соцрасходам и частным инвестициям, а также продолжать реформы в таможенном администрировании.