13 Մարտ 2009 - 17:45 AMT
ԱՄՀ գնահատմամբ հայկական դրամը 2009 թվականի մարտի սկզբին արժեզրկվեց 20-30 տոկոսով: Այդ մասին այսօր, ելույթ ունենալով Երեւանի Պետական համալրսանի տնտեսագիտական բաժնի ուսանողների առջեւ, հաղորդել է ԱՄՀ ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը: Նրա խոսքերով, գոյություն ունեն փոխարժեքի կայունացման հետեւյալ մեթոդները` PPP գնողունակության հավասարակշռում, BEER` փոխարժեքի կայունացում վարկային գծի միջոցով եւ ES` արտաքին կայունության մեթոդը: Այդ մեթոդների հիման վրա եզրակացություն արվեց, որ դրամը 2009 թվականի մարտի սկզբին արժեզրկվեց 20-30 տոկոսով: Վերլուծության արդյունքում ստացված տվյալները նույնանման են, ինչն էլ հաստատում է այս եզրակացությունը:
Օմեսը հայտարարել է, որ դրամի արժեզրկումը մի շարք պատճառներ ունի: Մասնավորապես, նշել է նա, 2005-2007թթ. արտարժույթի մեծ ներհոսք է գրանցվել դեպի Հայաստան տանսֆերտների ու արտարժույթի տեսքով: Ստեղծված պայմաններում Հաայստանի Կենտրոնական բանկը ստիպված էր վարել զսպող կուրսի քաղաքականություն (2008թ. միջին փոխարժեքը կազմել է` 305 դրամ ԱՄՆ 1 դոլարի դիմաց) եւ վաճառել դոլարները մեծ քանակությամբ: «Սկսած 2008 թվականի հոկտեմբերից, ԿԲ-ն շուրջ 700 մլն դոլար է ծախսել«,-ասել է Օմեսը: Սակայն առաջացած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց նրան, որ կտրուկ կրճատվեցին ներդրումները, ինչպես նաեւ դրամական փոխանցումների քանակը, որոնք հիմնականում ստացվում են ՌԴ-ից: Բացի այդ, պղնձի եւ մոլիբդենի գների անկման պատճառով նվազեց արտահանման ծավալը: Այս ամենը հանգեցրեց նրան, որ դոլարների պակասը երկրում թանկացում առաջացրեց, ինչն էլ տեղի ունեցավ 2009թ. մարտի 3-ին, որի արդյունքում դրամն արժեզրկվեց 20-30 տոկոսով:
Սակայն ճգնաժամի հաղթահարման համար լոկ արժեզրկումը բավարար չէ, քանի որ, ըստ Օմեսի, անհրաժեշտ է բարելավել մրցակցային մթնոլորտը կառուցվածքային փոփոխությունների միջոցով, այսինքն հարկավոր է բարելավել արդյունավետութհյունն ու ինովացիաների կիրառումը, բարձրացնել ներքին մրցունակությունը, մաքսային եւ հարկային դաշտերի թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը, պայքարը կաշառակերության դեմ, ընդհանուր առմամբ բարելավել գործարար միջավայրը:

По оценкам МВФ армянский драм переобесценился на 20-30% в начале марта 2009 года. Об этом сегодня, выступая перед студентами экономического факультета Ереванского Государственного университета Армении, сообщила представитель МВФ Нинке Омес. По ее словам, существуют методы оценки уровня стабилизации курса на следующих моделях: PPP – паритет покупательской способности, BEER – стабилизация курса посредством кредитной линии и ES – подход внешней стабильности. На основе этих подходов был сделан вывод, что драм переобесценился на 20-30% в начале марта 2009 года. Выявленные в результате анализа данные по трем подходам практически аналогичны, что и подтверждает данное заключение.
Омес заявила, что необходимость девальвации драма была вызвана рядом причин. В частности, заметила она, в течение 2005 – 2007 г.г. наблюдался большой приток инвалюты в Армению в виде трансфертов и иностранных инвестиций. В сложившихся условиях Центробанк Армении был вынужден проводить политику сдерживающего курса (в 2008 году средневзвешенный курс составил 305 драмов за 1доллар США) и продавать доллары в огромных количествах. «Начиная с октября 2008 года, Центробанк потратил более 700 млн. долларов США», – сказала Омес. Однако возникший финансово-экономический кризис привел к тому, что резко сократились иностранные инвестиции, а также объем трансфертов, которые поступают в страну в основном из России. Кроме того, в связи со снижением цен на медь и молибден снизился объем экспорта. Все это привело к тому, что нехватка долларов в стране должна была привести к его подорожанию, что и имело место 3 марта 2009 года, в результате чего драм обесценился на 20-30%.
Однако для преодоления последствий кризиса одной лишь девальвации недостаточно, поскольку, по мнению Омес, необходимо улучшить конкурентную среду посредством структурных изменений, которые заключаются в улучшении продуктивности и инновационности, повышении внутренней конкуренции, прозрачности и эффективности таможенного и налогового поля, борьбе с коррупцией, в целом улучшении бизнес-среды.