11 Հունիս 2021 - 07:09 AMT
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը մտադիր է «նրան հասկացնել», որ «ԱՄՆ-ն վերադարձել է» և լի է գործելու վճռականությամբ։ Այդ մասին Բայդենը հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում՝ Միլդենհոլլում թագավորական ՌՕՈւ ռազմակայանում զինծառայողների և նրանց ընտանիքների առջև իր ելույթում։
«Ես մասնակցելու եմ G7-ին, հետո ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպմանը, իսկ հետո հանդիպելու եմ Պուտինի հետ։ Այդ ճանաապրահի ամեն մի հանգրվանում մենք պարզ հասկացնելու ենք, որ ԱՄՆ-ն վերադարձել է և աշխարհի ժողովրդավարությունները միասնական են՝ լուծելու այն խնդիրներն ու ամենաբարդ հարցերը, որոնք առավել կարևոր են մեր ապագայի համար»,-ասել է Բայդնեը։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն լի է սեփական արժեքները պաշտպանելու, սեփական ժողովրդին ծառայելու և հզոր առաջնորդ լինելու վճռականությամբ։ Նա հավելել է նաև, որ իր երկիր չի ձգտում հակամարտել Ռուսաստանի հետ և ցանկանում է կայուն և կանխատեսելի հարաբերություններ ունենալ այդ երկրի հետ։ Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն «անհավանական պարտավորություններ» ունեն, այդ թվում ռազմավարական կայունության և սպառազինությունների վերահսկման վերաբերյալ համաձայնագրի կատարման առումով։
«Բայց ես հստակ հասկացրել եմ, որ ԱՄՆ-ն վճռական և միանշանակ է արձագանքելու, եթե ՌԴ կառավարությունը վնասակար գործունեություն ծավալի։ Մենք արդեն ցուցադրել ենք դա»,-ասել է Բայդենը։
Բայդենի և Պուտինի հանդիպումը տեղի կունենա հունիսի 16-ին շվեյցարական Ժնևում։ Այդ երկրի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ հանդիպումը կանցկացվի Լա Գրանժ առանձնատանը։

11 Июнь 2021 - 07:03 AMT
Президент США Джо Байден во время встречи с президентом России Владимиром Путиным намерен «дать знать» ему, что «США вернулись» и полны решимости действовать. Об этом глава государства заявил во время выступления перед военнослужащими и семьями на базе Королевских ВВС в Милденхолле.
«Я направляюсь в G7, затем на министерскую встречу НАТО, а затем на встречу с господином Путиным, чтобы дать ему знать о том, что я хочу, чтобы он знал. И в каждый момент на этом пути мы будем ясно давать понять, что США вернулись и демократии всего мира стоят вместе, чтобы решать самые сложные проблемы и проблемы, которые наиболее важны для нашего будущего», – сказал Байден.
Он подчеркнул, что США полны решимости защищать собственные ценности, служить своему народу и быть сильным лидером. При этом он добавил, что страна не стремится к конфликту с Россией и желает иметь с ней стабильные и предсказуемые отношения. По его словам, США и Россия имеют «невероятные обязанности» — в том числе по обеспечению стратегической стабильности и соблюдению соглашений о контроле над вооружениями.
«Но я ясно дал понять: США будут реагировать решительно и осмысленно, когда российское правительство будет заниматься вредной деятельностью. Мы уже продемонстрировали это», – добавил Байден.
Байден и Путин встретятся 16 июня в швейцарской Женеве. Сегодня Министерство иностранных дел этой страны сообщило, что мероприятие состоится на вилле Ла Грандж.