14 Հունիս 2021 - 11:31 AMT
Բինյամին Նեթանյահուն լքել է Իսրայելի վարչապետի պաշտոնը 12 տարվա պաշտոնավարումից հետո։ Քնեսեթի պատգամավորները հաստատել են նոր կառավարությունը, որը ձևավորվել են մարտին կայացած ընտրությունների արդյունքների հիման վրա «Եշ աթիդ» և «Յամինա» կուսակցությունների առաջնորդներ Յաիր Լապիդն ու Նաֆթալի Բենեթը։
Նոր կառավարության օգտին, որը գլխավորել է Բենեթը, քվեարկել է 120 պատգամավորից 60-ը, 59-ը դեմ է եղել, 1-ը՝ ձեռնպահ։ Նեթանյահուն, որը 2009-ից ի վեր գլխավորում էր կառավարությունը, հեռացել է իշխանությունից, գրում է ՌԲԿ-ն։
Երդվելով կառավարության ղեկավարի պաշտոնում՝ Բենեթը խոստացել է «հավատարիմ մնալ Իսրայելին և նրա օրենքներին, հավատարիմ կատարել վարչապետի պարտականություններն ու Քնեսթեի որոշումները»։
Լապիդը դարձել է «այլընտրանքային վարչապետ»՝ 2 տարուց նա և Բենեթը կփոխվեն տեղերով։ Քնեսթեի խոսնակ է ընտրվել «Եշ Աթիդից» պատգամավոր Միկի Լևին։
Կոալիցիան 8 կուսակցություն է միավորում, որտեղ չի լինի, սակայն, Նեթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցությունը։
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն Իսրայելում տեղի են ունեցել մարtի 23-ին, որից հետո Նեթանյահուն սկսեց կազմավորել կառավարությունը։ Մայիսի 5-ին սպառվեց դրա համար նրան հատկացված ժամկետը։ Ժամկետի ավարտից առաջ Նեթանյահուն հայտնեց նախագահին, որ չի կարող կառավարություն ձևավորել և վերադարձրեց նրան մանդատը։ Դրանից հետո մանդատը փոխանցվեց Լապիդին։

14 Июнь 2021 - 07:49 AMT
Депутаты кнессета (парламент) Израиля утвердили новое правительство, которое было сформировано по итогам выборов в марте лидерами партий «Еш атид» Яиром Лапидом и «Ямина» Нафтали Беннетом.
За новое правительство, которое возглавил Беннет, проголосовали 60 депутатов из 120, 59 были против, один воздержался. Биньямин Нетаньяху, который в течение 12 лет (с 2009 года) бессменно занимал должность премьер-министра, перестал быть у власти, пишет РБК.
Принося присягу в качестве 13-го премьера страны, Беннет пообещал «хранить верность Израилю и его законам, преданно исполнять обязанности премьера и решения кнессета».
Лапид стал «альтернативным главой кабмина» – через два года произойдет ротация и они с Беннетом поменяются местами. Спикером кнессета избран депутат «Еш Атид» Мики Леви.
Коалиция получила название «Блок перемен», в ее состав вошли восемь партий: «Еш Атид», «Ямина», «Тиква Хадаша» («Новая Надежда»), «Наш дом – Израиль», центристский альянс «Кахоль-Лаван», левоцентристская социал-демократическая «Авода», левая социал-демократическая «Мерец» и «Раам» («Объединенный арабский список»). В правительстве не будет представителей партии Нетаньяху «Ликуд».
Досрочные парламентские выборы в Израиле прошли 23 марта. После этого Нетаньяху занялся формированием правительства. 5 мая истекал отведенный ему для этого срок. Незадолго до его окончания Нетаньяху сообщил президенту, что не может сформировать правительство, и вернул ему мандат. После этого мандат перешел к Лапиду.