Ընթացիկ տարվա առաջին ամիսների ընթացքում Հայաստանում ուղեւորաշրջանառությունը անցյալ տարվա նույն շրջանի համեմատ նվազել է 10%-ով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է «Սիբիրյան ավիաուղիներ» ընկերության գլխավոր ներկայացուցիչ Մուշեղ Սայադյանը: Նրա խոսքով, այնպիսի իրադրություն է ստեղծվել, երբ դժվար է հասկանալ, թե արդյոք դրա պատճառը համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամն է, թե դրամի արժեզրկումը: «Ամեն ինչ այնպես է խառնվել, որ դժվար է գտնել «մեկնարկային կետը» եւ գլուխ հանել կատարվ դեքերից»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Սայադյանը, Հայաստանին վառելիք մատակարարելու հետ արդեն վաղուց խնդիրներ չկան, բայց դրամի արժեզրկումը հանգեցրեց դրամական արժեքով ավիատոմսերի գների համապատասխան բարձրացման 20-25%-ով: Բացի դրանից, նրա կարծիքով, Հայաստանի կառավարության կողմից «Պետական հարկի մասին» օրենքի ընդունումը, որի համաձայն որոշվեց տոմսի արժեքի մեջ ներգրավել թռչող ուղեւորներից գանձվող հարկի արժեքը, երկակի հոգեբանական արգելք է ստեղծում սպառողի համար: Նա տեղեկացրեց, որ որոշումը կգործի 2009թ. մարտի 29-ից:
Մուշեղ Սայադյանը նշել է, որ Ռուսաստանում աճող գործազրկության պատճառով վերջերս կտրուկ կրճատվել են Երեւանից Մոսկվա թռիչքները, որտեղ հայերը մեկնում էին գումար վաստակելու: Շատ մարդիկ հրաժարվել են տուրիստական ճանապարհորդություններից կամ Եվրոպայում գտնվող բարեկամներին այցելելուց, ինչն ընկերության գլխավոր ներկայացուցչի կարծիքով, այդ ուղղությամբ ավելի քան 50%-ի կորուստներ կբերի: «Մարդիկ թռչում են ըստ անհրաժեշտության կամ բիզնեսի պահանջով, ուստի այդ փոփոխությունները թեեւ հիմնական սպառողների մոտ դժգոհություն առաջացրին, բայց նրանք չեն հրաժարվի իրենց ուղեւորություններից»,- ասել նա:

16 Март 2009 - 17:54 AMT
За первые месяцы текущего года пассажирооборот в Армении снизился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 10%. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил генеральный представитель компании «Сибирские авиалинии» Мушег Саядян. По его словам, сложилась такая ситуация, когда трудно понять, виной тому стал мировой финансово-экономический кризис или же девальвация драма. «Все так смешалось, что трудно найти «отправную точку» и разобраться в происходящем», – сказал он.
Как сообщил Саядян, проблем с поставкой топлива в Армению нет уже давно, но девальвация драма привела к соответствующему подорожанию авиабилетов в драмовом эквиваленте на 20-25%. Кроме этого, по его мнению, принятие правительством Армении закона «О государственной пошлине», согласно которому было решено включить в стоимость билета сумму пошлины, взимаемой с вылетающих пассажиров, создает двойной психологический барьер для потребителя. Он проинформировал, что решение вступит в силу 29 марта 2009 года.
Мушег Саядян отметил, что по причине возрастающего уровня безработицы в России за последнее время резко сократились полеты из Еревана в Москву, куда армяне ездили на заработки. Многие люди отказались от турпутешествий или визитов родственников в Европе, что по мнению генпредставителя компании, принесет убытки по этому направлению более, чем на 50%. «Летают люди по необходимости и по бизнесу, поэтому эти изменения у основных потребителей хоть и вызвали недовольство, но они не откажутся от своих поездок», – сказал он.