25 Հունիս 2021 - 12:07 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ-ը, Ադրբեջանի դեմ գործերով 3 հայց է բավարարել։ Որոշումները կայացվել են Ադրբեջանի քաղաքացիների 6 բողոքի հիման վրա։
Ադրբեջանի կառավարությունը հայցվորներին ընդհանուր առմամբ պետք է 20,200 եվրո (մոտ $17,000) վճարի որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, գրում է Jam News-ը։
Փոխհատուցումը պետք է վճարվի 3 ամսում։
Վերոնշյալ գործերում հայցվորները դիմել էին ազգային դատարաններ քաղաքացիական հայցերով, սակայն ադրբեջանական դատարանները քննել են գործերը հայցվորների բացակայությամբ՝ չտեղեկացնելով նրանց դատական նիստերի անցկացման վայրի և ժամի մասի։ Իսկ հետո հայցվորների օգտին ընդունված որոշումները չեն կատարվել:

25 Июнь 2021 - 14:51 AMT
Эти решения приняты по шести жалобам граждан Азербайджана, и правительство страны выплатит истцам компенсацию морального вреда в общей сложности 20,200 евро, пишет Jam News.
Компенсация должна быть выплачена в течение 3 месяцев.
Четыре гражданина Азербайджана обратились в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) и пожаловались на неисполнение или затягивание исполнения решений национальных судов.
В этих делах истцы обратились в национальные суды по гражданским искам, но азербайджанские суды рассмотрели дела при отсутствии истцов, не проинформировали их о времени и месте заседаний. А затем решения, принятые в пользу истцов, не были исполнены.