25 Հունիս 2021 - 16:10 AMT
ՌԴ առողջապահության նախարարությունը թույլատրել է պատվաստել հղիներին «Սպուտնիկ V»-ով։ Այդ մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն։
«Դա թույլ կտա պատվաստել կորոնավիրուսի ծանր ընթացքի բարձր ռիսկով հղիներին»,-ասել է նա, գրում է Interfax-ը։
Նա նշել է, որ որոշումը կայացվել է կլինիկական հետազոտությունների դրական արդյունքների և պատվաստանյութի անվտանգության, ինչպես նաև կլինիկական հետազոտություններում դրա արդյունավետության և անվտանգության հիման վրա, նաև հետգրանցման շրջանում։
Կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը կիրառվում է նաև Հայաստանում։ «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստումները նախատեսված են 18 տարեկանից բարձր քրոնիկ հիվանդների, 18-54 տարեկան բուժաշխատողների, սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար:

Минздрав РФ разрешил прививать беременных от коронавируса вакциной «Спутник V». Об этом сообщил глава ведомства Михаил Мурашко.
«Экспертным сообществом принято решение о снятии противопоказаний для применения вакцины «ГамКовидВак» («Спутник V») у беременных. Таким образом открыта возможность вакцинации беременных с высоким риском тяжелого течения заболевания коронавирусной инфекции», – сказал Мурашко на президиуме координационного совета правительства по борьбе с распространением коронавируса, пишет «Интерфакс».
Он уточнил, что решение принято с учетом положительных результатов клинических исследований и безопасности вакцины, а также накопленных данных по ее эффективности и безопасности в клинических исследованиях и пострегистрационном периоде.
Мурашко напомнил, что беременные также болеют коронавирусом, в том числе и в тяжелой форме.
В Армении вакцинация препаратом «Спутник V» проводится гражданам старше 18 лет, имеющим хронические заболевания, а также медицинским работникам, сотрудникам и проживающим центров социального ухода от 18 до 54 лет.