Վերջին 9 տարիներին Հայաստանում անշարժ գույքի շուկայում կատարված գործարքների քանակն ավելացել էր ավելի քան 5 անգամ` 2008 թվականին հասնելով 159367-ի: Ինչպես ասվում է ՀՀ կառավարությանը կից անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տարեկան հաշվետվության մեջ, անշարժ գույքի ոլորտում գործարքների քանակը վերջին տարիներին աճի միտում ունեն:
Ընդհանուր գործարքների շուրջ մեկ երրորդը` 30, 6 տոկոսը վերաբերում է բնակարաններին: Երեւանում բնակարնների առք ու վաճառքի գործարքների քանակը 2007 թվականի համեմատությամբ կրճատվել է 23,5 տոկոսով: Ընդ որում ակտիվության անկումը հիմնականում գրանցվել է անցյալ տարվա վերջին եռամսյակում:
2008 թվականին Երեւանում բնակարանների քառակուսի մետրի միջին գինը կազմում էր 296 300 դրամ, ինչը 15,2 տոկոսով բարձր է 2007 թվականի նույն ցուցանիշից: Ընդ որում, ամենաթանկ բնակարանները Կենտրոն, Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքներում են, որտեղ 1ք.մ հասնում է 483 300, 403 400 եւ 305 700 դրամի համապատասխանաբար: Ինչպես նախկինում, ամենաէժան բնակարանները Նուբարաշեն համայնքում են` 154 500 դրամ: Պետք է նշել, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն ազդեց ոչ միայն հայկական անշարժ գույքի շուկայի ակտիվության, այլ նաեւ գների վրա: Այսպես, 2008 թվականի վերջին եռամսյակում Երեւանում բնակարանների գներն անկում են ապրել 1,8 տոկոսով:
Անցյալ տարի բնակարանների առք ու վաճառքի վերաբերյալ գործարքների քանակը կրճատվել է նաեւ Հայաստանի մարզերում` 18,9 տոկոսով, սակայն մեկ տարում մարզերում բնակարանները թանկացել են 31,6 տոկոսով: Աճը պայմանավորված էր բնակարանների բարձր պահանջարկով, ինչը պայմանավորված էր ադրբեջանցի փախստականներին եւ աղետի գոտու բնակիչներին բնակարանների գնման սերտիֆիկատների տրամադրմամբ` բնակարաններով ապահովելու պետական ծրագրի շրջանակներում:
Բացի այդ, շուկայի վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում սկսել են նվազ քանակի մասնավոր տներ ձեռք բերել: 2007 թվականի համեմատ սեփական տների գծով գործարքների քանակը կրճատվել է 14,6 տոկոսով, այդ թվում Երեւանում` 20,6 տոկոսով, իսկ մարզերում` 12,7 տոկոսով: Այդպես, 2008 թվականին հանրապետությունում 5774 գործարք է կատարվել մասնավոր հատվածում, այդ թվում Երեւանում` 1268, իսկ ընդհանուր առմամբ` 4506: Չնայած ակտիվության անկմանը շուկայի այս հատվածում, այնուամենայնիվ, մասնավոր տների գները բարձրացել են ինչպես Երեւանում, այնպես էլ մարզերում` 18,3 եւ 33,3 տոկոսով համապատասխանաբար:

17 Март 2009 - 08:34 AMT
За последние 9 лет количество сделок с недвижимостью в Армении увеличилось более чем в пять раз, достигнув по итогам 2008 года 159367. Как говорится в годовом отчете Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве РА за минувший год, количество сделок с недвижимостью в Армении в последние годы имеет тенденцию роста.
Около трети от общего числа сделок – 30.6%, приходится на квартиры. Количество сделок по купле/продаже квартир в Ереване в 2008 году по сравнению с 2007 годом сократилось на 23,5%. При чем спад активности в основном был зафиксирован в последнем квартале прошлого года.
В 2008 году средняя цена на квадратный метр квартир в Ереване составила 296 300 драмов, что на 15,2% выше аналогичного показателя за 2007 год. При чем, самые дорогие квартиры в общинах Кентрон, Арабкир и Канакер-Зейтун, где стоимость 1 кв. метра составляет 483 300, 403 400 и 305 700 драмов соответственно. Самыми дешевыми по-прежнему остаются квартиры в общине Нубарашен – 154 500 драмов. Следует отметить, что мировой финансово-экономический кризис повлиял не только на активность армянского рынка недвижимости, но и на цены. Так, за последний квартал 2008 года цены на квартиры в Ереване упали на 1.8%.
Количество сделок по купле/продаже квартир в прошлом году сократилось также в областях Армении – на 18.9%, однако за год квартиры в областях подорожали на 31.6%. Рост был обусловлен высоким спросом на квартиры, ставшим результатом предоставления беженцам из Азербайджана и жителям зоны бедствия жилищных сертификатов в рамках государственной программы жилищного обеспечения.
Кроме того, статистика рынка показывает, что в Армении стали меньше приобретать частные дома. По сравнению с 2007 годом количество заключенных в прошлом году сделок по купле/продаже частных домов сократилось на 14.6%, в том числе в Ереване – на 20.6%, а в областях – на 12.7%. Так, в 2008 году в республике было заключено 5774 сделки по купле/продаже частных домов, в том числе в Ереване – 1268, а в областях в общей сложности – 4506. Несмотря на спад активности в данном сегменте рынка, тем не менее, цены на частные дома повысились как в Ереване, так и в областях – на 18.3% и 33.3% соответственно.