1 Հուլիս 2021 - 10:35 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, գործադիրի նիստում անդրադառնալով գյուղմթերքի արտահանմանը, ասել է, որ հուլիսի 1-ի դրությամբ արդեն արտահանվել է 21,000 տոննա ծիրան՝ նախորդ տարվա 7200 տ-ի համեմատ։
Նա նշել է, որ արդեն գերազանցվել է 2020-ի ամբողջ տարվա ցուցանիշը, երբ արտահանվել է 19,700 տ ծիրան։
«Այսինքն ամբողջ տարվա ծավալն արդեն գերազանցել ենք։ Կարող ենք հույս ունենալ, որ մինչև տարեվերջ ծիրանի արտահանումը մոտ 50-70%-ով ավելի կլինի»,-ասել է նա։
Նախարարի պաշտոնակատարն ասել է, որ 2021-ին մոտ երկու անգամ ավելի գյուղմթերք է արտահանվել։
«Ընդհանուր գյուղմթերքի արտահանման վիճակն էլ ավելի լավ է։ Մոտավորապես կրկնակի ավելի գյուղմթերք ենք արտահանել, քան 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածում»,-ասել է Քերոբյանը։

В 2021 году экспорт абрикосов из Армении составил 21,000 тонн против 7200 тонн за аналогичный период 2020 года. Об этом заявил исполняющий обязанности министра экономики Армении Ваан Керобян на заседании правительства.
Он отметил, что уже превышен весь прошлогодний объем экспорта абрикосов, который составил 19,700 тонн.
«Мы надеемся и на лучшие результаты, на 50-70% больше только по части абрикосов», – отметил и.о. министра.
Говоря о сельскохозяйственной продукции в целом, он отметил, что в 2021 году из Армении экспортировали сельхозпродукции примерно в два раза больше, чем за аналогичный период 2020 года.
«Думаю, темп сохранится. Этот год будет лучше и 2019-го года, и 2020-го года», – сказал и. о. министра.