Օրերս Երեւանում Եվրահանձաժողովի հովանավորությամբ եւ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ աշխատանքային հանդիպում կայացավ Հայաստանում Տեխնիկական օգնության եւ տեղեկատվության փոխանակման գործիքը (TAIEX) թեմայով:
«TAIEX-ը (Technical Assistance Information Exchange) Եվրոպական Հանձնաժողովի արտաքին օգնության գործիքն է, որն ապահովում է կարճաժամկետ տեխնիկական օգնության հատկացումը ԵՄ նորմերին եւ ստանդարտներին համապատասխան ազգային օրենսդրության կարգավորման հարցերի, ինչպես նաեւ հետագա արդյունավետ իրագործման համար»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության ծրագրերի կառավարման գործակալության պետ Ռուբեն Սարուխանյանը: Նրա խոսքով, TAIEX-ը ենթադրում է գործողության երեք տեսակ` մասնագետների այցելություն, մասնագետների ծանոթացում գործող օրենսդրության հետ եւ 5 աշխատանքային օրերի ընթացքում սեմինարների կազմակերպում:
Զրույցի ընթացքում Ռուբեն Սարուխանյանը պարզաբանեց, որ TAIEX-ը կիրառվում է սահմանադրական փոփոխություններ անցկացնելու նպատակով` ելնելով պետական իշխանության մարմինների հարցումներից: «TAIEX-ի հիմնական նպատակը տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերելն է այն երկրին, որը որոշել է օրենսդրականբարեփոխումներ, ինչպես նաեւ կառուցային փոփոխություններ կատարել վարչության մեջ եւ դրանք համապատասխանեցնել ԵՄ չափանիշներին»,- ասել է նա: Ինչպես հաղորդել է գործակալության պետը, երկիրը հայտ է ներկայացնում Եվրահանձնաժողով, որը մասնագետներ է ուղղում տեղական օրենսդրությանը ծանոթանալու եւ կոնկրետ հայտերով խորհրդատվություններ կատարելու համար: Պետական իշխանության մարմիններն իրենց հերթին իրավունք ունեն ընդունելու կամ հրաժարվելու այդ աջակցությունից:
Հայաստանում TAIEX-ի ակտիվ կիրառությունը սկսվեց 2007թ.-ից, թեեւ որոշ քայլեր ձեռնարկվեցին դեռեւս 2006թ., տեղեկացրեց Ռուբեն Սարուխանյանը: «2007թ. պետիշխանության մարմինների կողմից ներկայացվեց 31 հայտ, Եվրահանձնաժողովը հավանություն տվեց 26-ին, 21 հայտ իրագործվեց, 5 հայտ գտնվում է դիտարկման փուլում»,- ասաց նա: Գործակալության պետի խոսքով, 2009թ. ծրագրվում է ներկայացնել մի քանի հայտ. 2 հայտ արդեն ուղղվել են Եվրահանձնաժողովի դիտարկմանը, եւս 6 հայտ գտնվում է դիտարկման փուլում:
Ռուբեն Սարուխանյանը ասաց, որ օրերս տեղի ունեցած աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ամփոփվեցին 2007թ. կատարված աշխատանքները, իսկ ապրիլի 2-ին ծրագրվում է TAIEX գործիքի վերաբերյալ պետական իշխանության մարմինների տեղեկացվածությունը բարձրացնելու նպատակով սեմինար անցկացնել:
Այն հարցին, թե ինչ կտա TAIEX-ի կիրառումը Հայաստանում, Սարուխանյանը պատասխանեց. «Հայաստանը դասեր քաղել այն ամեն լավ բանից, ինչ կա ԵՄ օրենսդրական դաշտում եւ կիրառել կուտակված փորձը տեղական պայմանների հանդե»:

17 Март 2009 - 13:36 AMT
На днях в Ереване под эгидой Еврокомиссии и при сотрудничестве Министерства экономики Армении состоялась рабочая встреча на тему Инструмент технической помощи и обмена информацией (TAIEX) в Армении.
«TAIEX (Technical Assistance Information Exchange) – инструмент внешней помощи Европейской Комиссии, который обеспечивает предоставление краткосрочной технической помощи по вопросам приведения национального законодательства в соответствие с нормами и стандартами ЕС, а также дальнейшей результативной реализации», – сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник агентства по управлению программами Министерства экономики Армении Рубен Саруханян. По его словам, TAIEX предполагает три вида содействия: посещение специалистов, ознакомление специалистов с действующим законодательством и организация семинаров в течение 5 рабочих дней.
В ходе беседы Рубен Саруханян пояснил, что TAIEX применяется исходя из запросов органов государственной власти с целью проведения институциональных изменений. «Основная цель TAIEX-а – оказать информационное содействие стране, которая решила проводить законодательные реформы, а также структурные изменения в управлении и привидение их в соответствие со стандартами ЕС», – сказал он. Как сообщил начальник агентства, страна представляет заявку в Еврокомиссию, которая направляет специалистов для ознакомления с местным законодательством и предоставления консультаций по конкретным заявкам. В свою очередь, органы государственной власти вправе принимать или отказываться от этого содействия.
Активное применение TAIEX в Армении началось с 2007 года, хотя некоторые шаги были предприняты уже в 2006 году, проинформировал Рубен Саруханян. «В 2007 году со стороны органов госвласти была представлена 31 заявка, 26 были одобрены со стороны Еврокомиссии, 21 заявка была реализована, 5 заявок находятся на стадии рассмотрения», – сказал он. По словам начальника агентства, в 2009 планируется представить несколько заявок: 2 заявки уже направлены на рассмотрение Еврокомиссии, еще 6 находятся на стадии рассмотрения.
Рубен Саруханян сказал, что в ходе прошедшей на днях годовой рабочей встречи были подведены итоги проделанной в 2007 году работы, а 2 апреля планируется провести семинар с целью повышения осведомленности органов государственной власти относительно инструмента TAIEX.
На вопрос, что даст применение TAIEX в Армении, Саруханян ответил: «Армения может перенять все самое лучшее, что есть в законодательном поле ЕС, и применить накопленный опыт к местным условиям».