Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի զարմուհին՝ հորեղբոր, Ջալալ Ալիևի դուստրը, որը հայտնի է որպես դիջեյ Միքաելա Ջավ (Իզզեթ Հանիմ Ջավադովա), մասնակից է «ադրբեջանական լանդրոմատին»՝ փողերի լվացման (2.9 մլրդ դոլար) համակարգին, որի մասին հայտնի դարձավ 2017-ին։ Նա Ադրբեջանի «առաջին ընտանիքի» այդ համակարգի հետ առնչություն ունեցող առաջին հաստատված անդամն է։
Համապատասխան հետաքննությունը հրապարակել է Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լրագրողական հետաքննությունների նախագիծը (OCCRP)։
Ջավադովան ամուսնու հետ միասին շքեղ անշարժ գույքի սեփականատեր է Լոնդոնում և Իբիցայում, որոնց արժեքը հասնում է միլիոնավոր դոլարների։ Ջավադովան նրա ամուսնական ազգանունն է, իսկ բեմական կեղծանունը նա վերցրել է իր 22-ամյա դստեր՝ Միքաելայի, պատվին։
Վերջին տարիներին նա ամուսնու, Սուլեյման Ջավադովի հետ, դարձել է Հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալության (NCA) հետաքննության օբյեկտ 13․9 մլն ֆունտ ստերլինգի (մոտ 19․6 մլն դոլար) ծագման հարցով։ Գործակալությունը կասկածում է, որ այդ միջոցները ստացվել են կոռուպցիայի և թալանի միջոցով։
Այդ միլիոնները Բրիտանիայում իրենց բանկային հաշիվներին փոխանցելու համար Ջավադովներն օգտագործել են 20 «մութ» օֆշորային ընկերություններից բաղկացած ցանցը։ Քննիչները պարզել են, որ այդ ընկերությունների մի մասը առնչություն ունի «ադրբեջանական լանդրոմատին»։
Հուլիսի 5-ին ամուսնական զույգը կարգավորել է գործը, չկանգնելով դատարանի առջև և համաձայնություն տալով Սուլեյմանի հաշիվներին պահվող այդ գումարից մոտ 4 մլն ֆեունտի կամ 5․5 մլն դոլարի բռնագանձմանը։
Բրիտանական Transparency International-ի հետ գործակցության շնորհիվ, OCCRP-ը պարզել է, որ Ջավադովան և նրա ամուսինն առնվազն 4 բնակարան ունեն Մեծ Բրիտանիայում, որից մեկը՝ Ուայթհոլ-կորտում։ 3 բնակարանը գնվել է այն տարիներին, երբ նրանք ստացել են տրանզակցիաները։
Այդ ընթացքում նրանք նաև 2 անշարժ գույք են ձեռք բերել Իբիցայում՝ իսպանական կղզում, որտեղ Ջավադովան որպես դիջեյ Միքաելա Ջավ, 2015-ին իր երեկույթներն էր կազմակերպում, որոնք կոչվում էին Mikaela & Friends։
Թեև Իզզեթ և Սուլեյման Ջավադովներն այնքան էլ հայտնի չեն Ադրբեջանում, Իզզեթի հայրը խորհրդարանի պատգամավոր է, իսկ նրա ամուսնու հայրը մինչև 2020թ․ եղել է էներգետիկայի փոխնախարար։ Հոր պաշտոնը Սուլեյման Ջավադովին «քաղաքական նշանակալի դեմքի» կարգավիճակ էր տալիս, իսկ, ըստ բրիտանական օրենքների, այդ անձինք ենթակա են լրացուցիչ ստուգման։
Մեծ Բրիտանիայում ամուսինների գումարի մի մասի բռնագանձումը ներկայացնում են որպես իրավապահ մարմինների հաղթանակ, սակայն, Ջավադովների կարողությունը չի հետաքննվել և, կարծես, առգրավման սպառնալիքի ենթակա չէ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները 2012-2014-ին Մեծ Բրիտանիայում գործող ֆիկտիվ ընկերություններն օգտագործել են եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառք տալու, փողերի լվացման և այլ շահադիտական նպատակներով, իսկ «Ռոսօբորոնէքսպորտն» «օտկատներ» է վճարել Ադրբեջանին: Այդ մասին ասվում է սեպտեմբերի 4-ին հրապարակված համատեղ հետաքննության մեջ, որը կոչվում է «Ադրբեջանական լանդրոմատը»:

Двоюродная сестра президента Ильхама Алиева – дочь его дяди Джалала Алиева, известный диджей Микаэла Джав (Иззет Ханим Джавадова) стала первым подтвержденным членом «первой семьи» Азербайджана, замешанной в «азербайджанском ландромате» – системе отмывания денег в 2.9 млрд долларов, о котором стало известно в 2017 году. Соответствующее расследование опубликовал Проект журналистских расследований организованной преступности и коррупции (OCCRP).
Джавадова вместе с мужем владеет роскошной недвижимостью в Лондоне и на Ибице на миллионы долларов. Джавадова – ее фамилия по мужу, а сценический псевдоним женщина взяла в честь своей 22-летней дочери Микаэлы.
За последние несколько лет она вместе с мужем Сулейманом Джавадовым стали объектом расследования Национального агентства по борьбе с преступностью (NCA) в отношении происхождения 13.9 млн фунтов стерлингов (почти 19.6 млн долларов США). Агентство подозревает, что получены они были путем коррупции и хищения.
Для того, чтобы перевести эти миллионы на свои банковские счета в Британии, Джавадовы использовали сеть из 20 «темных» офшорных компаний. Следователи выяснили, что некоторые из этих компаний имеют отношение к «азербайджанскому ландромату».
5 июля пара урегулировала дело, не представ перед судом и согласившись на конфискацию около 4 млн фунтов (5.5 млн долларов) из этой суммы, хранившейся на счетах Сулеймана.
Благодаря сотрудничеству с британским отделением Transparency International, OCCRP сообщает, что Джавадова и ее муж владеют как минимум четырьмя квартирами в Великобритании, в том числе одной в Уайтхолл-Корт. Три из них были куплены в те годы, когда они получили эти транзакции.
За это время пара также приобрела два объекта недвижимости на Ибице, испанском острове, где Джавадова в роли диджея Микаэлы Джав в 2015 году устраивала свои субботние вечеринки под названием Mikaela & Friends.
Хотя Иззет и Сулейман Джавадовы не слишком известные в Азербайджане фигуры, отец Иззет является членом парламента, а отец ее мужа до 2020 года был заместителем министра энергетики. Занимаемая отцом должность давала Сулейману Джавадову статус «политически значимого лица». А по британским законам, такие лица подлежат дополнительной проверке.
Власти Великобритании представляют конфискацию части денег супругов, полученных ими от азербайджанской прачечной, как победу правоохранительных органов. Однако имущество Джавадовых не было расследовано и, похоже, не находится под угрозой конфискации.
«Азербайджанский ландромат», речь о котором впервые зашла в 2017 году, позволяла правящей элите страны присваивать средства, уклоняться от налогов, отмывать грязные деньги и выводить их из Азербайджана на Запад. А там эти деньги превращались в шикарную недвижимость и роскошный образ жизни.
Официальные лица Азербайджана пока никак не отреагировали на расследование OCCRP и Transparency International. Но до сих пор представители власти всякий раз отрицали озвучиваемые в их адрес обвинения в коррупции и отмывании денег.