13 Հուլիս 2021 - 09:59 AMT
Ֆրանսիան և Հունաստանը պարտադիր են դարձնում Covid-19-ի դեմ պատվաստումը բժիշկների և ծերանոցների աշխատակիցների համար։ Այդ մասին հայտարարել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը։
Ֆրանսիայում պատվաստումը պարտադիր կդառնա սեպտեմբերի 15-ից։ Ով հրաժարվի, չի կարողանա աշխատել առողջապահության համակարգում և չի ստանա աշխատավարձ։ Այդ մասին տեղեկացրել է Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարության ղեկավար Օլիվյե Վերանը։ Բացի այդ, 2021-ի սկզբին պատվաստված անձանց ռիսկային խմբերից սեպտեմբերից կսկսեն պատվաստանյութի երրորդ դեղաչափի ներարկումները՝ կորոնավիրուսի հանդեպ իմունիտետը պահպանելու համար, գրում է Deutsche Welle-ն։
Հունաստանում պարտադիր պատվաստումները կսկսվեն օգոստոսի կեսից՝ տարեցների խնամքի կենտրոնների աշխատակիցների համար, և սեպտեմբերի 1-ից՝ բուժհաստատությունների բոլոր աշխատակիցների համար։
Իտալիայում արդեն իսկ պարտադիր է պատվաստումը բժիշկների համար։ Գերմանիայում քննարկում են նման պահանջը մանակպարտեզների և դպրողների անձնակազմի համար։

13 Июль 2021 - 10:28 AMT
Франция и Греция вводят обязательную вакцинацию от коронавируса для работников медицинской сферы и сотрудников домов престарелых. Об этом объявили французский президент Эмманюэль Макрон и греческий премьер-министр Кириакос Мицотакис.
Во Франции прививка от Covid-19 станет обязательной для медиков с 15 сентября. Те, кто откажется от вакцинации, не смогут работать в сфере здравоохранения и не будут получать зарплату, заявил глава Минздрава Франции Оливье Веран. Кроме того, привитым в начале года лицам из групп риска с сентября начнут вкалывать третьи дозы вакцин для сохранения иммунитета к коронавирусу, пишет Deutsche Welle.
В Греции обязательная вакцинация вступит в силу с середины августа – для работников домов престарелых и с 1 сентября – для всех сотрудников медицинских учреждений. «Мы сможем завершить последнюю главу этого кризиса в сфере здравоохранения, только если каждый сделает прививку свободы», – подчеркнул премьер Греции Мицотакис.
Во Франции и Греции полностью привиты от ковида около 40% населения. В последние дни в обеих странах отмечается рост числа новых инфекций, что связывают с распространением «дельта»-варианта вируса.