ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեն պահանջել է Թուրքիայից հաշվետվություն ներկայացնել Ստամբուլում գտնվող Այա Սոֆիայի տաճարի պահպանության մասին, որն, ինչպես հայտնի է, Թուրքիայի իշխանությունները վերածել են մզկիթի։
Նոր հաշվետվությունը Թուրքիան պետք է ներկայացնի մինչև 2022թ․ փետրվարի 1-ը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին «Ֆրանս Պրեսի» վրա հղումով։
Նշվում է, որ գերատեսչությունը կրկին «խորը մտահոգություն է հայտնել 2020-ին Այա Սոֆիա տաճարը մզկիթի վերածելու և դրա հետևանքների կապակցությամբ։
Սուրբ Սոֆիայի կամ Այա Սոֆիա տաճարը բյուզանդական ճարտարապետության կոթողային հուշարձան է, Բյուզանդիայի «ոսկեդարի» խորհրդանիշ։ Բյուզանդական կայսրության գլխավոր քրիստոնեական տաճարը, Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի նստավայր։ Oսմանցի թուրքերի կողմից Բյուզանդիայի մայրաքաղաքի գրավումից հետո ծառայել է որպես մզկիթ, ներկայումս՝ թանգարան է։ Իր ներկա տեսքով կառուցվել է 532-537թթ. Հուստինիանոս I կայսեր նախաձեռնությամբ ճարտարապետներ Իսիդոր Միլեթացու և Անթիմիոս Թրալացուկողմից։

Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО потребовал от Турции предоставить доклад о мерах, предпринимаемых для сохранения собора Святой Софии в Стамбуле, которому в 2020 году был придан статус мечети.
Соответствующий доклад турецкая сторона должна представить к 1 февраля 2022 года. В комитете выразили серьезную обеспокоенность последствиями трансформации комплекса в мечеть, а также «отсутствием диалога и информации» по решению Турции изменить статус этого комплекса, пишет «Интерфакс».
10 июля 2020 года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал указ о придании музею Святой Софии в Стамбуле статуса мечети. Две недели спустя в мечети состоялась первая за 86 лет мусульманская молитва, в которой приняли участие порядка 350 тысяч человек, в том числе и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.