Իրանի «Փարդիս» տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի ունեցավ ականավոր գիտնական, աստղագետ Վիկտոր Համբարձումյանի կիսանդրիի բացման արարողությունը: Իրանի արտգործնախարարության եւ Թեհրանում ՀՀ դեսպանության համագործակցության շնորհիվ Հայաստանում քանդակված եւ Իրան տեղափոխված հայազգի անվանի աստղագետի պղնձաձույլ կիսանդրին առաջինն էր այն նախաձեռնության, որով նախատեսված է անմահացնել երեսուն այլ երկրների համաշխարհային համբավ ունեցող գիտնականների հիշատակը:
Միջոցառմանը ներկա ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Կարեն Նազարյանը, իր խոսքում ներկայացրել է համաշխարհային աստղագիտության բնագավառում ակադեմիկոս Համբարձումյանի ներդրմանը, անդրադարձել գիտնականի 100-ամյա հոբելյանին, նշել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2009թ. հռչակվել է աստղագիտության տարի: Դեսպանը հպարտության եւ երախտիքի խոսքեր է ուղղել ներկաներին` կիսանդրիի բացման արարողության կապակցությամբ:
«Փարդիս» տեխնոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Սաֆարնիան պատմեց տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեության մասին, գնահատանքի խոսքեր ուղղեց միջոցառման ներկաներին` հանդիսությանը մասնակցելու համար:
Վիկտոր Համբարձումյանը ծնվել է 1908թ. սեպտեմբերի 5 (18) Թիֆլիսում, վախճանվել է 1996թ. օգոստսի 12-ին Բյուրականում: Համբարձումյանը տեսական աստղագիտության հիմնադիրներից մեկն է, նա աշխատել է աստղերի եւ միգամածությունների, աստղագիտության եւ աստղային համակարգերի դինամիկայի, աստղերի եւ գալակտիկաների կոսմոգոնիայի ոլորտներում: Համբարձումյանը Ստալինյան մրցանակի կրկնակի դափնեկիր է (1946,1950), ՌԴ Պետական մրցանակի դափնեկիր (1995): Սոցիալիստական Աշխատանքի կրկնակի հերոս (1968, 1978թթ.), Հայաստանի Ազգային հերոս, Համբարձումյանը նաեւ Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադիրն է:
«Փարդիս» տեխնոլոգիական կենտրոնը հիմնադրվել է 2001 թվականին: Կենտրոնը զբաղեցնում է 20 հեկտար, նրա տարեկան բյուջեն շուրջ 80 մլն դոլար է:

В иранском технологическим центре «Пардис», находящемся недалеко от Тегерана, был открыт памятник армянскому выдающемуся ученому, астрофизику Виктору Амбарцумяну. Благодаря совместным усилиям МИД Иранской Исламской Республики и посольства Республики Армения в Иране памятник ученого был доставлен из Армении в Тегеран.
Открытием памятника Виктору Амбарцумяну иранцы начали осуществление программы, согласно которой на территории «Пардис» будут установлены памятники всемирно известных ученных 30 стран.
Во время открытия памятника посол Армении в Иране Карен Назарян выразил благодарность организаторам мероприятия. Представитель ЮНЕССКО в Иране вниманию присутствующих представил некоторые интересные данные из богатой биографии Виктора Амбарцумяна.
Директор технологического центра “Падис” Сафараниа поблагодарил присутствующих и поздравил соотечественников выдающегося астрофизика.
Виктор Амазаспович Амбарцумян родился 5(18) сентября 1908 года в Тифлисе, скончался 12 августа 1996 года в Бюракане. Выдающийся ученый, один из основателей теоретической астрофизики. Амбарцумян работал в области физики звезд и туманностей, звездной астрономии и динамики звездных систем, космогонии звезд и галактик. Дважды лауреат Сталинской премии (1946, 1950) Лауреат Государственной премии Российской Федерации (1995). Дважды герой Социалистического Труда (1968,1978). Национальный Герой Армении. Амбарцумян основатель Бюраканской астрофизической обсерватории
Технологический центр «Пардис» был основан при президенте ИРИ в 2001 году. Центр занимает 20 гектаров, его годовой бюджет составляет 80 млн. долларов.