ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր այցելել է «Վանաձոր-խիմպրոմ» քիմկոմբինատ, շրջել արտադրամասերում, ծանոթացել նախկինում քիմիական ոլորտի առաջատար այդ ձեռնարկության ներկա վիճակին, վերագործարկման հնարավորություններին։ Այդ մասին հաղորդել են ՀՀ կառավարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Այնուհետեւ ՀՀ գյուղատնտեսության, էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարների, Լոռու մարզպետի, քիմկոմբինատի գլխավոր տնօրենի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են քիմկոմբինատի վերագործարկման հետ կապված հիմնախնդիրներն ու ռազմավարական ծրագրերը։ Որոշվել է վերսկսել կարբամիտի, սելիտրայի եւ այլ պարարտանյութերի արտադրությունը, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել կարբիդի արտադրության ներկա պայմաններն ու հնարավորությունները։
Վարչապետը նշել է, որ ձեռնարկության կողմից տեղական հումքով տարբեր տեսակի պարարտանյութերի արտադրության նախատեսվող ծավալները կարող են ապահովել հանրապետության գյուղական տնտեսությունների ամբողջ պահանջարկը, նպաստավոր հիմքեր ստեղծելով գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության աճի համար։
Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը հնարավորինս կաջակցի Վանաձորի քիմկոմբինատի ծրագրերի իրականացմանը՝ մասնավորապես, արտադրանքի իրացմանն ու մրցունակության ապահովմանը։ Հիշեցնենք, որ «Վանաձոր-խիմպրոմ» ՓԲԸ քիմկոմբինատը շահագործման էր հանձնվել 2005 թվականին երկարատեւ պարապուրդից հետո: Կոմբինատի սեփականատերը Բրիտանիայիում գրանցված ռուսական Ռոդինգ Լիմիտեդ-Ինտերնեյշընըլ ընկերությունն է:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը որոշակի հանձնարարականներ է տվել խորհրդակցության ընթացքում քննարկված հարցերի ու խնդիրների արագ եւ արդյունավետ լուծման նպատակով։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил сегодня Ванадзорский завод “Ванадзор-Химпром”, ознакомился с нынешним состоянием завода, который в прошлом был ведущим заводом химической промышленности, а также его восстановительными способностями. Об этом сообщается в отделе связей с общественностью правительства Армении.
В ходе совещания, на котором присутствовали министры сельского хозяйства, энергетики, природных запасов, марзпет Лорийской области, генеральный директор химического завода, обсуждались вопросы по восстановлению завода и стратегия его развития. По результатам совещания было решено восстановить производство карбонита, селитры и других удобрений.
Тигран Саркисян отметил, что производство различных удобрений на основе местного сырья может обеспечить потребности всего сельского хозяйства страны в удобрениях и способствовать тем самым увеличению производства сельскохозяйственных фруктов.
Глава правительства подчеркнул, что правительство Армении по возможности будет способствовать реализации программ Ванадзорского химического завода, в частности, обеспечение реализации продукции и ее конкурентоспособности.
“Ванадзор-Химпром” был введено в эксплуатацию в 2005 году после длительного простоя. Владельцем завода является российская компания Родинг Лимитед Интернейшнл, зарегистрированная в Британии.