ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, պատասխանելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ թյուրքական բանակ ստեղծելու մտադրության մասին հարցին, հայտարարել է, որ այդ երկրները երկկողմ կապերն են զարգացնում՝ նրանց ինքնիշխան իրավունքն է։
Նա հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հարաբերությունների զարգացումը չի լինի ի վնաս տարծաշրջանային կայանության, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Կարևոր է, որ դա չլինի ի վնաս տարածաշրջանի կայունության և կանխատեսելիությանը։ Այդ առումով մենք մշտական շփումների մեջ ենք և թուրք, և ադրբեջանցի գործընկերների հետ»,-ասել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ Կրեմլին հայտնի չէ այդ հարցի շուրջ գործադիր իշխանության՝ Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի նախագահների հայտարարությունների մասին։
Թուրքիան և Ադրբեջանը բանակցում են համատեղ թյուրքական բանակի ստեղծման շուրջ։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփը։
Ըստ նրա, պայմանավորվածությունների շրջանակում, այդ թվում անցկացվում են երկու երկրների համատեղ զորավարժություններ։

В Кремле надеются, что развитие отношений Азербайджана и Турции будет не в ущерб стабильности в регионе. Такую позицию высказал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Ранее глава турецкого парламента Мустафа Шентоп заявил, что Турция и Азербайджан ведут переговоры по созданию совместной тюркской армии.
«Разумеется, Азербайджан и Турция развивают двусторонние связи. Опять же, это суверенное дело. Важно, чтобы это не шло в ущерб атмосфере стабильности и предсказуемости в регионе. На этот счет у нас регулярные контакты и с турецкими партнерами, и с азербайджанскими», – ответил Песков на вопрос журналистов о том, как в Кремле смотрят на такой проект и считают ли, что он может потенциально угрожать России и ее союзникам, пишет РИА Новости.
Кремлю, как уточнил пресс-секретарь главы российского государства, неизвестно о каких-то высказываниях исполнительной власти – президента Турции или президента Азербайджана – на этот счет.