2 Օգոստոս 2021 - 09:04 AMT
Ադրբեջանը բողոքի նոտա է հանձնել Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանության գործերի ժամանակավոր պաշտոնակատարին` Պետդումայի պատգամավոր Վլադիմիր Ժիրինովսկու արտահայտությունների կապակցությամբ։
Օգոստոսի 1-ին ռուս դիվանագետը կանչվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»։
Բաքուն իր մտահոգությունն է հայտնել Ժիրինովսկու «կանխակալ և վիրավորական հայտարարությունների վերաբերյալ, որոնք նա արտահայտել է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոյի եթերում` հուլիսի 30-ին»։
Ժիրինովսկին ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հասկանում է, որ «կկորցնի իր պաշտոնը, նրա մոտ այնտեղ բռնապետություն է, բազում ընդդիմադիր ուժեր կան։
«Եթե Բայդենը ցանկանա, նրան պաշտոնանկ կանեն 2 շաբաթում։ Միայն Ռուսաստանը կարող է փրկել նրան»,-ասել է Ժիրինովսկին։
Ժիրինովսկին, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին, նաև ասել էր, որ Ռուսաստանը պետք է վերադառնա Ռուսական կայսրության և ԽՍՀՄ բոլոր տարածքներ և որ Հարավային Կովկասը ՌԴ ազդեցության գոտի է:

Нота протеста МИД Азербайджана вручена временному поверенному в делах посольства Российской Федерации в Азербайджане в связи с высказываниями депутата Госдумы Владимира Жириновского.
1 августа российский дипломат был приглашен в МИД Азербайджана, пишет Sputnik Азербайджан.
В ходе встречи была выражена серьезная обеспокоенность и протест в связи «с предвзятыми и оскорбительными высказываниями» председателя ЛДПР Владимира Жириновского в подкасте «Итоги с Жириновским», вышедшем в эфир радио «Комсомольской правды» 30 июля.
В эфире радио «Комсомольская правда» Жириновский утверждал, что Южный Кавказ – это зона влияния Москвы. Он предложил воздействовать на Баку для того, чтобы российские военные находились в районе Нагорного Карабаха в полной безопасности. Кроме того, он заявил о необходимости «вернуться на все территории Российской империи и Советского Союза». Таким образом, он ответил на вопрос зачем России вмешиваться в территориальный конфликт Азербайджана и Армении.
Жириновский также выразил мнение, что глава Азербайджана Ильхам Алиев понимает, что «он потеряет свой пост, что у него там диктатура, там полно оппозиционных сил». По его мнению, Алиева сможет «спасти» только Россия.