Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նորանշանակ նախարար Գնել Սանոսյանը, խոսելով կոմունիկացիաների բացման մասին, ասել է, որ ապաշրջափակման դեպքում կառուցվելիք երկաթուղու ուղղությունները կլինեն նույնը, ինչ ԽՍՀՄ տարիներին։
Սանոսյանը նշել է նաև, որ բոլորին հայտնի է՝ երկաթուղին անցնում էր Նախիջևանով, Մեղրիով։
«Եթե որոշում կայացվի, որ երկաթուղին պետք է շահագործել, ուրեմն այդ ուղղությունը պետք է վերականգնել. երկաթուղին սովետական տարիներին անցել է նաև Իջևանի ուղղությամբ։ Ենթադրաբար, երբ տարածաշրջանում խաղաղություն լինի, և կարողանանք ամբողջովին ապաշրջափակել, կարծում եմ` նաև տնտեսապես ձեռնտու կլինի այդ ուղղություններով աշխատեցնելը», – ասել է Սանոսյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա ասել է, որ ապաշրջափակումը վերաբերվում է երկու երկրին. երկուսը համաչափ կերպով պետք է ապաշրջափակեն տրանսպորտային ուղիները, և սկսվի հաղորդակցություն:
«Հաղորդակցության բացումից կշահենք ոչ միայն մենք, այլև տարածաշրջանի մեր հարևան երկրները։ Իսկ եթե հատկապես երկաթուղու մասին է խոսքը, չենք կարող առանց ենթակառուցվածքների կառուցման ապաշրջափակման հասնել, քանի որ կան հատվածներ, որտեղ երկաթուղու նախկին ցանցը չկա, ուստի պետք է նորը կառուցվի»,–ասել է Սանոսյանը։
Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեել է, որ kան հարցեր, որոնք կարող են ավելի արագ լուծվել, կան հարցեր, որոնց լուծումն ավելի երկար ժամանակ է պահանջում: Ըստ վարչապետի, հնարավոր արագ լուծվող հարցերից է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, ապաշրջափակման օրակարգը։

В случае разблокирования коммуникаций в регионе железная дорога будет проходить через Нахиджеван, армянские города Мегри и Иджеван. Об этом сказал журналистам министр территориального развития и инфраструктур Армении Гнел Саносян после заседания правительства.
«В результате открытия сообщения выиграем не только мы, но и соседние страны в регионе. А если говорить, к примеру, о железной дороге, то без строительства инфраструктуры нельзя достичь разблокирования, так как есть участки, где нет полотна, нужно строить новое», – сказал Саносян, пишет Sputnik Армения.
По его словам, направления в этом случае, будут те же, что и во времена СССР, когда железная дорога проходила через Нахиджеван и Мегри.
«Через Иджеван в советское время также проходила железная дорога. Предположительно, если в регионе воцарится мир, и мы сможем полностью разблокировать коммуникации, работать по этим направлениям будет экономически выгодно», – отметил Саносян.
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства 12 августа заявил, что работы по делимитации и демаркации нужно активизировать. Кроме того, Пашинян отметил, что один из вопросов, который можно решить достаточно быстро – это открытие коммуникаций в регионе.