Բելառուսը մեծ հետաքրքրություն է դրսեւորում Հայաստանի հանդեպ: Այստեղ որոշակի հնարավորություններ կան, այդ թվում նաեւ առեւտրի զարգացման համար: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյիի խոսքերով, Հայաստանի խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունները վկայում են Բելառուսի հետ համագործակցության զարգացման հնարավորությանը նրանց կողմից մեծ հետաքրքրության մասին:
Բելառուսում մարտի 18-20-ն ընթանում է առեւտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական բելառուսահայկական հանձնաժողովի 7-րդ նիստը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ըստ Լուկաշենկոյի հայտարարության, եկել է ժամանակը , երբ ներդրողներին հարկավոր է ներգրավել «նպատակաուղղված կերպով»: «Այսօր հարկ է հասկանալ, որ ընդհանուր առմամբ ներդրումների մասին խոսակցություն վարելը, ինչպես դա եղել է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից առաջ, անհեռանկարային է: Ներկայումս հարկավոր է ներդրողներ, հարուստ մարդկանց փնտրել նապատակաոււղղված կերպով, նրանց հետ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ պայմանավորվել», – նախագահի խոսքերը մեջ է բերում ԲելաՊանը:
Լուկաշենկոն գտնում է, որ Բելառուսում հարմար պայմաններ են ստեղծվել օտարերկրյա ներդրողների աշխատանքի համար, սակայն, դրա հետ մեկտեղ, նրանք պետք է մի քանի պայման կատարեն` հարկավոր է արժանանալ վստահությանն ու ապացուցել իր առավելությունը:

У Беларуси большой интерес к Армении, и есть определенные возможности, в том числе для наращивания торговли. По словам белорусского президента Александра Лукашенко, переговоры с представителями крупного бизнеса Армении свидетельствуют о большом интересе с их стороны к возможности развивать сотрудничество с Беларусью.
В Беларуси с 18-20 марта проходит 7-ое заседание межправительственной белорусско-армянской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В сообщении говорится, что по заявлению Лукашенко настало время, когда инвесторов необходимо привлекать «точечно, целенаправленно». «Сегодня необходимо понимать, что вести разговор об инвестициях в общем, как это было до мирового финансово-экономического кризиса, бесперспективно. В настоящее время нужно искать инвесторов, богатых людей точечно, целенаправленно, садиться с ними за стол переговоров и договариваться», — цитирует президента БелаПАН.
Лукашенко считает, что в Беларуси созданы удобные условия для работы иностранных инвесторов, однако при этом они должны выполнить несколько условий: необходимо заслужить доверие и доказать свое преимущество.