20 Օգոստոս 2021 - 10:56 AMT
ԵԱՏՄ երկրները մտադիր են 14 խոչընդոտ վերացնել Միության շուկայում մինչև 2022-ի ավարտը, տեղեկացնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը՝ օգոստոսի 19-20-ին ղրղզական Չոլպոն Աթա քաղաքում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ավարտին, որին մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նիստում հաստատվել է բացառումների և սահմանափակումների ցանկը Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում, որոնք պետք է վերացվեն 2021-2022թթ․։ Ընդհանուր առմամբ ցանկում 14 խոչընդոտ կա՝ 13 սահմանափակում և 1 բացառում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Ցանկի կազմումն աշխատատար, բայց շատ կարևոր գործընթաց է։ Փաստացի, կառավարությունների ղեկավարները մատնանշել են միության համար առավել զգայուն խոչընդոտները, որոնք պետք է վերացվեն 2021-2022թթ․»,-մեկնաբանել է որոշումը ԵՏՀ Ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցման տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գեղամ Վարդանյանը:
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի՝ ընդլայնված կազմով նիստին ելույթում կարևորել է գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների նորմատիվային բազայի ստեղծումը։

20 Август 2021 - 10:57 AMT
Страны Евразийского экономического союза намерены устранить 14 препятствий на внутреннем рынке ЕАЭС до конца 2022 года. Об этом сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии по итогам состоявшегося 19-20 августа в кыргызстанском городе Чолпон-Ата заседания Евразийского межправительственного совета, в котором принял участие премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«На заседании Евразийского межправительственного совета в Чолпон-Ате утвержден перечень изъятий и ограничений на внутреннем рынке Евразийского экономического союза, подлежащих устранению в 2021-2022 годах. Всего в списке 14 препятствий: 13 ограничений и 1 изъятие», – говорится в сообщении.
«Формирование перечня – трудоемкий, но очень важный процесс. Фактически сегодня главы правительств обозначили наиболее чувствительные препятствия для союза, которые необходимо устранить в 2021-2022 годах. Их фиксация и дальнейшая работа по устранению – еще один значимый шаг в обеспечении функционирования внутреннего рынка без барьеров, изъятий и ограничений», – прокомментировал принятое решение член Коллегии (министр) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Гегам Варданян.
Для оптимизации работы по устранению препятствий, содержащихся в перечне, ЕЭК совместно с правительствами государств – членов союза до 1 октября подготовит и предложит для рассмотрения на Совете ЕЭК соответствующий план мероприятий (дорожную карту).