3 Սեպտեմբեր 2021 - 11:51 AMT
Ադրբեջանն ու Թուրքիան համատեղ զորավարժություններ են սկսել։ Երկու երկրի զինծառայողները զորավարժություններ են անցկացնում ըստ ռազմական գործակցության մասին համաձայնագրի, հայտնում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը։
Թուրք և ադրբեջանցի զինծառայողների մասնակցությամբ զորավարժությունների հիմնական նպատակը «մարտական գործողությունների պայմաններում երկու երկրների բանակների փոխգործակցության բարելավումն է, հրամանատարների մոտ ռազմական որոշումներ կայացնելու ունակությունների և ստորաբաժանումների կառավարման հմտությունների զարգացումը»։ Զորավարժությունները ներառում են նաև ստորջրյա գրոհ և ստորջրյա պաշտպանություն։
Երկկողմ համատեղ զորավարժությունները կտևեն մինչև սեպտեմբերի 12-ը։
Ադրբեջանն ու Թուրքիան պարբերաբար համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում, որոնց հաճախականությունը 2020-ի 44-օրյա պատերազմից հետո ավելացել է։

3 Сентябрь 2021 - 11:05 AMT
Азербайджан и Турция начали совместные учения. Военнослужащие двух стран проводят учения согласно соглашению о военном сотрудничестве, сообщает Минобороны Азербайджана.
Основной целью учений с участием азербайджанских и турецких военнослужащих является «улучшение взаимодействия армий двух стран в ходе боевых действий, развитие у командиров навыков принятия военных решений и навыков управления подразделениями». Учения также будут включать подводную атаку и подводную оборону.
Двусторонние совместные учения продлятся до 12 сентября.
Азербайджан и Турция периодически проводят совместные военные учения. После войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года учения участились.