ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է պարտադիր պատվաստման պահանջ սահմանել 100-ից ավելի աշխատակից ունեցող ընկերությունների համար։ Այդ մասին հայտնել է NBC հեռուստաալիքը՝ իր աղբյուրներին հղումով։
Ըստ հրապարակման, 100-ից ավելի աշխատակից ունեցող ընկերություններից կարող են պահանջել համատարած պատվաստում անցկացնել։ Պատվաստումից հրաժարվելու դեպքում աշխատակիցը պետք է կանոնավոր կերպով թեստ հանձնի։ Ըստ հեռուստաալիքի, Բայդենը մտադիր է այդ պահանջով դիմել ԱՄՆ աշխատանքի նախարարությանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին ասել է, որ ԱՄՆ նախագահն իր հրամանագրով կպարտավորեցնի պետծառայողների մեծ մասին պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ՝ առանց թեստ հանձնելու դեպքում պատվաստումից հրաժարվելու հնարավորության։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ Բայդենը կչեղարկի այն դրույթը, որով պետծառայողին թույլատրվում էր չպատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ, եթե վերջինս կանոնավոր կերպով թեստ հանձնի։ Ըստ այդ տվյալների, նման պահանջներ կարող են սահմանվել նաև մասնավոր ընկերությունների աշխատակիցների համար, որոնք պայմանագրով ծառայություններ են մատուցում դաշնային կառավարությանը։
Հուլիսի վերջում Ջո Բայդենը կարգադրել էր բոլոր դաշնային պետծառայողներին պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ։ Սակայն, նրանք կարող էին հրաժարվել պատվաստումից՝ աշխատավայրում դիմակ կրելու, սոցիալական հեռավորություն պահպանելու կամ 2 շաբաթը մեկ թեստ հանձնելու պայմանով։

10 Сентябрь 2021 - 08:24 AMT
Президент США Джо Байден намерен добиться обязательной вакцинации от нового коронавируса сотрудников компаний со штатом свыше 100 человек, сообщает телекомпания NBC со ссылкой на источники.
По их данным, от руководителей организаций, в которых работают 100 и более сотрудников, могут потребовать ввести обязательную всеобщую вакцинацию. В случае отказа прививаться работники должны будут на регулярной основе проходить тестирование на заражение коронавирусом. Как подчеркивает NBC, с требованием ввести соответствующие ограничения хозяин Белого дома намерен обратиться в Министерство труда США, пишет ТАСС.
При этом, пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки указала, что президент США своим указом обяжет большую часть американских госслужащих вакцинироваться от коронавируса без возможности отказаться от прививки при условии регулярной сдачи тестов. Ранее телекомпания CNN со ссылкой на источники сообщала, что Байден отменит послабление, которое позволяло госслужащим не прививаться от нового коронавируса при условии регулярного прохождения ими проверок на заражение инфекцией. По их данным, аналогичные требования могут быть применены к сотрудникам частных компаний, предоставляющих на контрактной основе услуги федеральному правительству.
В конце июля текущего года Байден предписал всем федеральным госслужащим пройти вакцинацию от нового коронавируса. При этом сохранялась возможность отказа от вакцинации при условии ношения маски на работе вне зависимости от географического положения, соблюдения социальной дистанции и прохождения раз или два раза в неделю тестов на заражение.