Հայաստանի ՀՆԱ-ին մեծ հարված հասցրեց սպառման գծի փոփոխությունը, որը կարող է ավելացնել կամ նվազեցնել ՀՆԱ-ի տնտեսական աճի ցուցանիշը: Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, հանդես գալով բացման խոսքով «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման պաշտոնական շնորհանդեսի ժամանակ:
«Մեխանիզմները, որոնք գործում են սպառման մակարդակում, դա մեր երկրում բաշխված եկամուտներն են, որ մենք ստանում ենք աշխատավարձերի, օտարերկրյա ներդրումների ու դրամական փոխանցումների տեսքով: Այդ ցուցանիշների նվազումն ազդում է սպառման գծի վրա, որը կարող է ավելացնել կամ նվազեցնել ՀՆԱ-ի տնտեսական աճի ցուցանիշը»,-ասել է նա: Նաեւ նշանակություն ունեն հանրության ակնկալիքները, ինչն էլ ազդում է ներդրողների վարքագծի վրա, ասել է նա:
Ինչպես նշել է Տ.Սարգսյանը, այսօր ՀՀ-ում կան կուտակված խնայողություններ, որոնք մարդիկ, ելնելով բացասական ակնկալիքներից, չեն ծախսում, ուստի փոխում են վարքագիծն ու չեն ուղղում այդ միջոցները այս կամ այն ներդրումային ծրագրի իրականացմանը: Սա եւս բացասաբար է անդրադառնում ՀՆԱ-ի վրա: «Այդ խնայողությունների ծավալը ՀՀ-ում բավական մեծ է եւ այժմ հնարավոր է շուրջ 2 մլրդ ներգրավել եւ ուղղել ներդրումային ծրագրերի իրագործմանը»,-հաղորդել է նա:
Վարչապետը պարզաբանել է, որ մարդիկ հաշվի են առնում այն ռիսկերը, որ կան երկրի ներսում եւ համաշխարհային տնտեսության մեջ: «Կառավարության պարտքն է նվազագույնի հասցնել այդ ռիսկերի մի մասը կայուն մեխանիզմների ու ծրագրերի միջոցով, այդ թվում կիրառելով նոր, եզակի մեխանիզմներ»,-ասել է նա: Ըստ Սարգսյանի, այսօրվա դրությամբ կառավարությունը օգտագործում է աննախադեպ մեխնիզմներ եւ արդեն իսկ հաստատել է 18 ծրագիր 25 մլրդ դրամ ընդհանուր արժողությամբ: Ինչպես ասել է վարչապետը, այդ ծրագրերի իրականացման համար կառավարությունը պետական երաշխիքներ է տրամադրել, ուղղակի պետական ներդրումներ, սուբսիդավորում, մասնեբաժնի տեսքով մասնակցություն մասնավոր կապիտալի հատվածում: «Այս մեխանիզմները կիրառվում են նվազագույնի հասցնելու համար եղած ռիսկերը, դրանց մի մասը կառավարությունն իր վրա է վերցնում, ստեղծելով առավել բարենպաստ ներդրումային դաշտ»,-հաղորդել է նա:

20 Март 2009 - 18:14 AMT
Большой удар по ВВП Армении нанесло изменение линии потребления, которое может увеличить или уменьшить показатель экономического роста ВВП. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая с приветственной речью на официальной презентации первичного публичного размещения акций ОАО «Арцах ГЭС».
«Механизмы, которые действуют на уровень потребления – это размещенные в нашей стране доходы, которые мы получаем в виде зарплаты, иностранных инвестиций и трансфертов. Уменьшение этих показателей влияет на линию потребления и, следовательно, на уровень ВВП», – сказал он. По мнению главы правительства, общественные ожидания также имеют значение и влияют на поведение инвесторов.
Как сказал Саркисян, сегодня в РА имеются накопленные сбережения, которые люди, исходя из своих отрицательных ожиданий, не хотят тратить, поэтому они меняют линию своего поведения и не направляют эти накопления в реализацию той или иной инвестпрограммы. По мнению премьер-министра, это также отрицательно влияет на уровень ВВП страны. «Объем этих сбережений в РА достаточно велик и сейчас есть возможность привлечь до 2 млрд. и направить на реализацию инвестиционных программ», – сообщил он.
Глава правительства пояснил, что люди учитывают и те риски, которые есть внутри страны и в мировой экономике. «Долг правительства заключается в минимизации части этих рисков посредством стабильных механизмов и программ, в том числе посредством использования новых, уникальных механизмов», – заверил он. По словам Саркисяна, на сегодняшний день правительство использует беспрецедентный состав механизмов и уже утвердило 18 программ общей стоимостью 25 млрд. драмов. Как сказал премьер-министр, для реализации этих программ правительство Армении предоставило госгарантии, прямые госинвестиции, субсидирование, долевое участие в частном капитале. «Эти механизмы применяются чтобы нейтрализовать имеющиеся риски, часть из них правительство берет на себя, создавая при этом более благоприятную инвестиционную среду», – сообщил он.