20 Մարտ 2009 - 18:42 AMT
«Արցախ «ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի IPO շնորհանդեսը խորհրդանշական է, քանի որ մենք նման միջոցառում ենք կազմակերպում համաշխարհային ճգնաժամի եւ նրա բացասական ազդեցության պայմաններում»,-ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով ողջույնի խոսքով «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման պաշտոնական շնորհանդեսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, ղարաբաղյան ընկերությունը համարձակ գտնվեց, կազմակերպելով Հայաստանում առաջին IPO-ն, եւ դա խթան կհանդիսանա երկրի ֆինանսական շուկայի ակտիվացման համար, դրական ազդակներ հաղորդելով տնտեսությանը: «Այնպես է ստացվել, որ դժվար օրերին դրական ազդակները մենք միշտ ստանում ենք ԼՂՀ-ից, եւ ես համոզված եմ, որ այս ազդակը եւս արդյունքի կհասնի»,-ասել է նա:
Օգտվելով ստեղծված հնարավորությունից, Սարգսյանը հաղորդել է, որ այս նախագիծը գրավիրչ է ներդրողների համար, քանի որ ռիսկերն այստեղ նվազագույն են, այն պատճառով, որ այստեղ կանոնակարգվող գնագոյացում է, իսկ այդ ոլորտը կանոնակարգող սուբյեկտները հաշվի են առնում ոլորտի շահութաբերությունը ռիսկի գործոնի տեսակետից: Դա նշանակում է, որ նրանց ներդրումները «չեն փոշիանա», նրանք կունենան հուսալի արժեթղթեր:
Ինչպես ասել է վարչապետը, «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերի բաժանորդագրության մեկնարկը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ ներդրողների, ձեռներեցների ու հանրության համար,իսկ հետեւաբար նաեւ կարող է ակտիվացնել տնտեսությունը: «Ես համոզված եմ, որ «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերը բարձր պահանջարկ կունենան: Եվ մենք բոլորս դրանից կշահենք»,-ասել է նա:
3,45 մլրդ դրամ (շուրջ 9,5 մլն դոլար) ընդհանուր ծավալով բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումն իրականացրել է «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն, իսկ էմիսիայի խորհրդատուն ու տեղաբաշխողը «Արմենբրոկ» ԲԲԸ-ն է: Տեղաբաշխվում է 3285715 բաժնետոմս, մեկ բաժնետոմսի տեղաբաշխման գինը 1050 դրամ է:

«Презентация IPO ОАО «Арцах ГЭС» является символичным потому, что мы организуем подобное мероприятие в условиях мирового кризиса и его отрицательного воздействия», – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая с приветственной речью на официальной презентации первичного публичного размещения акций IPO, которое осуществило ОАО «Арцах ГЭС». По его словам, карабахская компания проявила отвагу, организовав первое в Армении IPO, и это послужит стимулом для активизации финансового рынка страны, передавая положительные импульсы экономике. «Так получилось, что в трудные дни положительные импульсы мы всегда получали от НКР, и я уверен, что этот импульс также достигнет своей цели», – сообщил он.
Воспользовавшись предоставленной возможностью, Саркисян сообщил, что данный проект привлекателен для инвесторов, поскольку риски здесь минимальны, по той простой причине, что здесь имеет место регулирование ценообразования, а регулирующие эту область субъекты учитывают прибыльность сферы с точки зрения фактора риска. Это означает, по мнению премьер-министра, что приобретая акции «Арцах ГЭС», инвесторы могут быть уверены, что их вложения «не превратятся в пыль», они будут иметь надежные ценные бумаги.
Как сказал глава правительства, начало подписки на акции «Арцах ГЭС» может послужить серьезным импульсом для инвесторов, предпринимателей и общества, а следовательно и активизации экономики. «Я уверенно, что акции «Арцах ГЭС» будут высоко востребованы. И мы все от этого выиграем», – сказал он.
Первичное публичное размещение акций в общем объеме 3,45 млрд. драмов (более $9,5 млн.) осуществило ОАО «Арцах ГЭС», а консультантом и андеррайтером эмиссии выступает компания ОАО «Арменброк» Размещается 3285715 акций, цена размещения одной акции составляет 1050 драмов.