20 Մարտ 2009 - 19:32 AMT
«Արցախ ՀԷԿ-ի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումն աննախադեպ իրադարձություն է, որը նպաստում է ԼՂՀ տնտեսության զարգացմանը»,-Երեւսնում ասել է ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը ուրբաթ օրը այդ ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, հետպատերազմյան շրջանում սա ամենամեծ ներդրումային նախագիծն է, որի իրականացման համար տեւական բանակցություններ են վարվել տարբեր խոշոր ներդրողների հետ:
Արա Հարությունյանը պարզաբանել է, որ Ղարաբաղը, բավարար քանակի ջրային եւ էներգետիկ ռեսուրսներ ունենալով, զրկված էր նման հնարավորությունից` խոշոր ներդրողների անվստահության եւ թերահավատության, միջազգային ծրագրերի բացակայության, տեղի գործարարների սուղ հնարավորությունների, ինչպես նաեւ բիզնես ծրագրի ու գրագետ մենեջմենթի բացակայության պատճառով: «Այս նախագիծը լավ հնարավորություն կտա մեր հայրենակիցներին, որոնք ցանկանում են մասնակցել Ղարաբաղի տնտեսության զարգացմանն ու ներդրումներ անել»,-ասել է նա:
Ելույթ ունենալով հավաքվածների առջեւ Ա.Հարությունյանը կոչ է արել հանրությանը ներդրումներ անել «Արցախ ՀԷԿ» նախագծում, ինչը հնարավորություն կտա նոր աշխատատեղեր ապահովել եւ կնպաստի ԼՂՀ տնտեսական աճին: Վերջին տվյալներով, ԼՂՀ-ում IPO-ի ցուցակագրվածների թիվը հասել է 200-ի` 400 մլն դրամ ընդհանուր գումարով:
3,45 մլրդ դրամ (շուրջ 9,5 մլն դոլար) ընդհանուր ծավալով բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխումն իրականացրել է «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն, իսկ էմիսիայի խորհրդատուն ու տեղաբաշխողը «Արմենբրոկ» ԲԲԸ-ն է: Տեղաբաշխվում է 3285715 բաժնետոմս, մեկ բաժնետոմսի տեղաբաշխման գինը 1050 դրամ է:
«Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն ԼՂՀ էներգետիկ ոլորտի առաջատար ընկերություններից է, որն այս պահի դրությամբ բավարարում է ԼՂՀ էներգիայի պահանջարկի 40-60 տոկոսը: Տեղաբաշխման միջոցով ներգրավված միջոցները կուղղվեն ԼՂՀ-ում երեք փոքր ՀԷԿ-երի շինարարությանը Թարթառ ամենախոշոր գետի վրա: Նոր ՀԷԿ-երը թույլ կտան բավարարել ԼՂՀ էլեկտրաէներգիայի ներքին պահանջարկի 85 տոկոսը:

20 Март 2009 - 19:32 AMT
«Первичное публичное размещение акций Арцахской ГЭС – беспрецедентное событие, способствующее развитию экономики Нагорного Карабаха», – сказал в Ереване премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Ара Арутюнян в пятницу в ходе презентации публичного размещения акций «Арцах ГЭС». По его словам, в послевоенный период эта программа – самый значимый инвестиционный проект, для реализации которого велись долгие переговоры с различными крупными инвесторами.
Ара Арутюнян пояснил, что Карабах, обладая достаточно большими водными и энергетическими ресурсами, был лишен подобной инвестиционной возможности по причине недоверия и опасения крупных инвесторов, отсутствия международных программ, незначительных возможностей представителей местного бизнеса, а также отсутствия бизнес-проекта и грамотного менеджмента. «Этот проект предоставит хорошую возможность всем нашим соотечественникам, которые хотят принять участие в развитии экономики Карабаха и осуществить инвестиции», – сказал он.
Выступая перед собравшимися, премьер-министр Нагорного Карабаха призвал общественность инвестировать в проект «Арцах ГЭС», что предоставит возможность обеспечения новых рабочих мест и будет способствовать экономическому росту НКР. По последним данным, число подписавшихся на IPO в НКР составило 200 человек на общую сумму 400 млн. драмов.
Первичное публичное размещение акций в общем объеме 3,45 млрд. драмов (более $9,5 млн.) осуществило ОАО «Арцах ГЭС», а консультантом и андеррайтером эмиссии выступает компания ОАО «Арменброк» Размещается 3285715 акций, цена размещения одной акции составляет 1050 драмов.
ОАО «Арцах ГЭС» является одним из передовых компаний сфере энергетики Нагорного Карабаха, которое в данный момент удовлетворяет 40-60% потребностей в электроэнергии НКР. Средства, привлеченные посредством размещения, будут направлены на строительство трех малых ГЭС в НКР на самой крупной реке Тартар. Новые ГЭС позволят покрыть более 85% внутренней потребности в электроэнергии в НКР. –ва–