1 Հոկտեմբեր 2021 - 08:16 AMT
Միրզոյանն ու Իրանի դեսպանը քննարկել են «գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի ծավալների մեծացման հեռանկարները
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին քննարկել են «գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի ծավալների մեծացման հեռանկարները:
Արարատ Միրզոյանը և Աբբաս Բադախշան Զոհուրին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերին: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ու նկրտումները Հայաստանի ինքիշխան տարածքի նկատմամբ խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղությանն ու զարգացմանն ուղղված ջանքերը: Հայկական կողմը նշել է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը։
Քննարկվել է նաև իրավիճակը Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման ընթացքի, ինչպես նաև «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու աշխատանքների մասին։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի ու Իրանի միջև երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության կապակցությամբ և ընդգծել, որ երկու երկրներում ձևավորված նոր կառավարությունները լրացուցիչ կարևոր ազդակ կհաղորդեն հայ-իրանական հարաբերություններին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Իրանի դեսպանը կարևորել են առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը՝ կողմերի միջև համաձայնեցված կոնկրետ ծրագրերի իրականացման միջոցով, ինչը հնարավորություն կտա առևտրաշրջանառությունը հասցնել մինչև 1 մլրդ դոլարի:
Գազ-էլեկտրանէներգիայի դիմաց ծրագրի ծավալներn ընդլայնելու պատարստակամության մասին դեռևս 2019-ին հայտարարել էր Իրանի այն ժամանակվա նախագահ Հասան Ռոհանին Երևան կատարած այցի ժամանակ։

1 Октябрь 2021 - 09:20 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 30 сентября принял посла Ирана в РА Аббаса Бадахшана Зохури.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, стороны подчеркнули важность расширения сотрудничества в торгово-экономической сфере путем реализации согласованных между сторонами конкретных программ, которые позволят увеличить товарооборот до 1 млрд долларов.
В рамках армяно-иранского энергетического сотрудничества были обсуждены перспективы увеличения объемов проекта «газ в обмен на электроэнергию».
Собеседники выразили удовлетворение налаженным между Арменией и Ираном эффективным сотрудничеством на двусторонних и многосторонних площадках, подчеркнув, что новые правительства, сформированные в двух странах, придадут дополнительный мощный импульс армяно-иранским отношениям.
Мирзоян и Зохури коснулись также вопросов региональной безопасности и стабильности. Глава МИД Армении подчеркнул, что провокационные действия и претензии Азербайджана к суверенной территории Армении подрывают усилия, направленные на установление мира и развития в регионе. Армянская сторона отметила, что высоко оценивает позицию Ирана относительно территориальной целостности Армении.
Была также обсуждена ситуация на дороге Горис-Капан. Арарат Мирзоян проинформировал о процессе строительства альтернативной дороги, а также о работах по строительству дороги «Север-Юг».
О готовности расширить программу «газ в обмен на электроэнергию» было объявлено в 2019 году во время визита тогдашнего президента Ирана Хасана Рухани в Ереван.