Թուրքիան փակել է բոլոր անցակետերն իրանական բեռնատարների համար։։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի՝ Իրանի հետ առևտրի զարգացման ասոցիացիայի ղեկավար Օզջան Ալաշը։
Նա հայտնել է, որ սկզբից թուրքական բեռնատարների արգելքն Իրանն է սահմանել, Անկարան էլ ի պատասխան նույնանման որոշում է կայացրել, գրում է Sputnik Արմենիան՝ ՌԻԱ Նովոստիին հղումով։
«Առևտրաշրջանառությունն Իրանի և Թուրքիայի միջև ամբողջությամբ դադարեցվել է Իրան-Ադրբեջան սահմանին լարված իրավիճակի պատճառով»,-ասել է Ալաշը։
Նա հավելել է, որ ստեղծված վիճակը կարող է բացասաբար անդրադառնալ Թուրքիայի և Իրանի առևտրային հարաբերությունների վրա, որոնց միջև ապրանքաշրջանառությունն առանց այդ էլ նվազել էր կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով։
Վերջին շրջանում լարվածություն է նկատվում Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում։ Իրանը հայտարարել է, որ սադրիչ է համարում Ադրբեջանում այլ պետությունների ներգրավմամբ զորավարժությունների անցկացումը և ինքն է զորավարժություններ սկսել Ադրբեջանի հետ սահմանին։
Ավելի վաղ Ադրբեջանը ոստիկանական անցակետր էր տեղադրել Գորիս-Կապան ճանապարհի այն հատվածում, որը 44-օրյա պատերազմից հետո հայտնվել է Ադրբեջանի հսկողության տակ, և զննում էին իրանական բեռնատարները ու նաև մաքսատուրք գանձում։

Турция закрыла все свои контрольно-пропускные пункты для иранских грузовиков. Об этом сообщил глава Ассоциации развития торговли с Ираном Озджан Алаш.
По его словам, данное решение принято в качестве ответа на запрет для проезда турецких фур в Иран, пишет Sputnik Армения со ссылкой на РИА Новости.
«Торговый оборот между Ираном и Турцией полностью приостановлен из-за напряженной ситуации на границе Ирана с Азербайджаном», – уточнил собеседник агентства.
По его словам, ситуация может отразиться негативно на торговых отношениях Тегерана и Анкары, товарооборот между которыми и так снизился из-за пандемии коронавируса.
В последние несколько дней выросла напряженность в отношениях между Тегераном и Баку. Власти Ирана подозревают, что Азербайджан тесно сотрудничает с региональным иранским оппонентом – Израилем. Тегеран обвинил Тель-Авив в том, что он стремится приблизиться к иранским границам через Азербайджан, пытаясь воспользоваться ситуацией в Нагорном Карабахе, а также стремится разжечь конфликт в отношениях между Баку и Тегераном.