ՄԱԿ-ը և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում մտադիր են մինչև 2021-ի ավարտը հասնել մոլորակի բնակչության 40%-ի պատվաստման, իսկ մինչև 2022-ի կեսը՝ 70%-ի։
Բնակչության 40%-ի պատվաստման նպատակին հասնելու համար հարկավոր է մինչև տարեվերջ 8 մլրդ դոլար հավաքել։ Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնի Գուտերեշը, գրում է «Կոմերսանտը»։
Նա նաև հերթական անգամ դժգոհություն է հայտնել պատվաստանյութերի բաշխման մեխանիզմների բացակայությունից։ Նա կոչ է արել G20-ի երկրներին օգնել այդ խնդրի լուծմանը հոկտեմբերի 30-31-ին Հռոմում կայանալիք գագաթնաժողովում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հոկտեմբերի 7-ի կառավարության նիստում անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման անբավարար թվերին, ասել է, որ չի ցանկանում բողոքներ լսել, իսկ կեղծ պատվաստումների մասին ահազանգերին պետք է պատասխանել խիստ միջոցներով՝ ձերբակալել, կալանավորել։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш считает, что для достижения цели вакцинации от коронавируса к концу года 40% мирового населения понадобится дополнительно 8 млрд долларов.
Административный глава ООН представил 7 октября вместе со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) Стратегию глобальной вакцинации. По его словам, разработанный ВОЗ детальный план предусматривает получение прививок 40% людей в мире к концу 2021 года, 70% – к середине 2022 года, пишет ТАСС.
«С производством около 1.5 млрд доз вакцин в месяц мы сможем достичь 40% к концу года, если мобилизуем $8 млрд, чтобы обеспечить равное распределение», – сказал генсек на пресс-конференции.
«Успех этого плана зависит от равного распределения вакцин. Без скоординированного и равного подхода сокращение числа случаев инфицирования в странах не будет устойчивым с течением времени. Ради всеобщего блага мы должны вывести все страны на широкий охват вакцинации», – отметил Гутерриш.
По мнению генсека ООН, предстоящая в октябре встреча Группы двадцати станет возможностью для достижения этой цели.