23 Մարտ 2009 - 15:49 AMT
Երկաթուղային համակարգում վերանորոգման եւ շինմոնտաժային աշխատանքների, ինչպես նաեւ գծի արհեստական կառույցների, կապի եւ էներգամատակարարման սարքավորումների ընթացիկ պահպանման աշխատանքների կազմակերպման եւ անցկացման նպատակով` «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ղեկավարության կողմից ընդունվել է որոշում` «պատուհաններ» կազմակերպելու վերաբերյալ: Վերջինս իրենից ներկայացնում է կոնկրետ երկաթուղային տեղամասում երթեւեկության լրիվ կանգնեցում` վերանորոգման եւ վերականգնողական աշխատանքների անցկացման համար: Ինչպես հաղորդում է Հարավկովկասյան երկաթուղու մամլո ծառայությունը, ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել գլխավոր գծի 5,4 կմ հիմնանորոգում: Ըստ «ՀԿԵե» ՓԲԸ Գծի ծառայության պետ Ա. Ունուսյանի` աշխատանքները պլանավորվում է ավարտին հասցնել մինչեւ ապրիլի 10-ը: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Ճանապարհի ծառայության պետ Աշոտ Ունիսյանի խոսքով, ներկայումս վերականգնվել է «Քարակերտ» կայարանի գծի 925 կմ: Մարտի 23-ին պլանավորվում է ավարտել «Արտենի» կայարանի գծի 1000 մ վերանորոգման աշխատանքները:
Աշոտ Ունուսյանի խոսքով, տվյալ տեղամասում վերականգնողական աշխատանքների ավարտից հետո կանցնեն Արտենի-Արագած գծի վերանորոգմանը: Նա ավելացրեց, որ նշված տեղամասերը չեն վերանորոգվել ավելի քան 20 տարի եւ գտնվում են չափազանց անբավարար վիճակում:
Դրա հետ մեկտեղ Վանաձորի գծի ուղեմասում արդեն փոխարինվել է ավելի քան 3000 փայտակոճեր եւ փոխադրիչային չորսուների 10 կոմպլեկտներ, Գյումրիի ուղեմասում` 2600 կոճեր եւ փոխադրիչային չորսուների 8 կոմպլեկտներ: Ա. Ունուսյանի վկայությամբ` մետաղական կամուրջների վրա փոխարինվել են նաեւ 420 կամրջային չորսուներ:
«Այժմ մենք անցկացնում ենք գծային եւ գծանցային տնտեսությունների, ինչպես նաեւ արհեստական կառույցների ընդհանուր զննում»,- ասել է Ա. Ունուսյանը` նշելով, որ հիմնական գծի հիմնանորոգման գործընթացը ակտիվորեն կշարունակվի:

23 Март 2009 - 15:49 AMT
В целях организации ремонтных работ, а также работ по текущему содержанию пути, руководством ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” принято решение об организации “окон”. Последнее представляет собой полную остановку движения на конкретном железнодорожном участке для проведения ремонтно-восстановительных работ. Как сообщает пресс-служба ЮКЖД, в рамках программы планируется провести капитальный ремонт 5,4 км главного пути. По словам начальника Службы пути ЗАО “ЮКЖД” Ашота Унусяна, работы планируется завершить к 10-му апреля. В настоящее время уже восстановлено 925 км пути станции “Каракерт”. 23 марта планируется завершение ремонта более 1000 м пути на станции “Артени”.
По словам Ашота Унисяна, после завершения восстановительных работ на данном участке ЮКЖД перейдет к ремонту пути на перегоне Артени-Арагац. Он добавил, что указанные участки не ремонтировались более 20 лет, и их состояние оценивается как крайне неудовлетворительное.
Вместе с тем на Ванадзорской дистанции пути уже заменено более 3000 деревянных шпал и 10 комплектов переводных брусьев, на Гюмрийской дистанции – 2600 шпал и 8 комплектов переводных брусьев. Также, по свидетельству Ашота Унусяна, на металлических мостах заменено 420 мостовых брусьев.