11 Հոկտեմբեր 2021 - 13:08 AMT
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Հաթիբզադեն հայտարարել է, որ Իրանի օդային տարածքը բաց է ադրբեջանական ինքնաթիռների համար՝ հերքելով ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրությունները, թե իբր պաշտոնական Թեհրանը փակել է երկինքը Ադրբեջանի օդանավերի համար։
Անդրադառնալով Թեհրանի և Բաքվի կապերին՝ Հաթիբզադեն բնութագրել է դրանք որպես նորմալ՝ հայտարարելով, որ Իրանի սահմաններն ու օդային տարածքը բաց են, գրում է IRNA-ն։
Նա նշել է, որ Իրանն իր մտահոգությունն է հայտնել մի շարք հարցերի շուրջ և Ադրբեջանում խոստացել են ամեն ինչ շտկել։ Ընդ որում, ըստ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի, գլխավոր սկզբունքը, որով ղեկավարվում է Թեհրանը, դա «եղբայրական վարքագիծն է»։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ Իրանը փակել է օդային տարածքը դեպի Նախիջևան Ադրբեջանի ինքնաթիռների համար։ Սոցցանցերում տեղեկություններ հրապարակվեցին այն մասին, թե Թեհրանը փակել է իր օդային տարածքը նաև Բաքվից Նախիջևան թռչող ուղևորատար ինքնաթիռների համար։

Воздушное пространство Ирана открыто для азербайджанских самолетов. Об этом заявил официальный представитель МИД ИРИ Саид Хатибзаде, тем самым опровергнув появившиеся ранее в СМИ сообщения о том, что официальный Тегеран закрыл небо для воздушных судов Азербайджана.
Говоря о связях между Тегераном и Баку, Хатибзаде охарактеризовал их как нормальные, заявив, что границы и воздушное пространство Ирана открыты, пишет IRNA.
Он отметил, что Иран выразил свою обеспокоенность по ряду вопросов, и в Азербайджане пообещали все уладить. При этом, по словам официального представителя МИД ИРИ, главный принцип, которым руководствуется Тегеран, – это «братское поведение».
Ранее в СМИ появились сообщения о том, что Иран закрыл воздушный коридор в Нахиджеван для военно-транспортной авиации Азербайджана. В соцсетях распространилась информация о том, что Тегеран якобы закрыл свое воздушное пространство и для пассажирских рейсов из Баку в Нахиджеван.