12 Հոկտեմբեր 2021 - 06:50 AMT
Թուրքական ապրանքների ներմուծումն արգելելուց հետո Հայաստանի կառավարությունը դիմել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների գործընկերներին` առաջարկելով դրանք փոխարինել իրենց ապրանքներով։ Այդ մասին հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
«Մոտ 2350 անուն ապրանք տեղադրեցինք ԵԱՏՄ էլեկտրոնային հարթակում` զգուշացնելով, որ դրանց ներկրումը արգելված է, ու այդ ապրանքները նաև երրորդ երկրներից պիտի չգան Հայաստան, և խնդրեցինք մեր գործընկերներին` դուք տեսեք առաջինը, ինչ ունեք, արտադրեք, մենք այսքան ներմուծում ունենք, դուք բերեք միանգամից։ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից որոշ արտադրողներ արձագանքել են մեր այս առաջարկին»,– հայտնել է փոխնախարարը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Հանձնաժողովի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը օրինակ է բերել թուրքական արտադրության գործվածքների ներկրումը` միաժամանակ նշելով, որ Ռուսաստանում ոչ պակաս որակյալ տեքստիլ արտադրություն կա։
«Հիմա մենք գիտենք, որ ՌԴ–ն շատ լավ կտորներ է արտադրում։ Հայաստանում կարող են այդ կտորներով ապրանքներ արտադրել։ Այս տեխնիկական խնդիրն ո՞վ է կատարելու, որ մեր կառույցների հետ բանակցի, ռուսական կտորի իրացման խնդիրը լուծի, այստեղ արտադրված ապրանքը փոխարինի երրորդ երկրներից եկողին»,– հարցրել է պատգամավորը։
Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ էկոնոմիկայի նախարարությունն արդեն զբաղվում է այդ հարցով, բացի այդ, ԵԱՏՄ շրջանակում ստեղծվել է արդյունաբերական կոոպերացիա, որը ևս նման պարտավորություն ունի։
2020-ին ընդունված որոշմամբ` Հայաստանում թուրքական ապրանքների 6-ամսյա արգելքն ուժի մեջ է մտել 2021թ–ի հունվարի 1-ից։ 2021թ–ի հունիսի 26-ի նիստում կառավարությունը ևս վեց ամիս ժամկետով երկարաձգեց թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը։

Правительство Армении после запрета на импорт турецких товаров обратилось к партнерам по Евразийскому экономическому союзу с предложением о замещении этих товаров. Об этом сообщил 11 октября замминистра экономики Армении Варос Симонян на заседании парламентской комиссии по вопросам евразийской и региональной интеграции.
По словам министра, Армения обнародовала для ЕАЭС список из 2350 наименований турецких товаров, запрещенных к импорту, в том числе и из третьих стран. При этом республика призвала партнеров по ЕАЭС заменить их. Замминистра отметил, что некоторые производители в странах данного экономического объединения уже откликнулись на предложение Еревана, пишет Sputnik Армения.
Депутат парламента от «Гражданского договора», бизнесмен Хачатур Сукиасян в свою очередь заметил, что качество российского текстиля ничем не уступает турецкому, следовательно можно и нужно наладить поставки и сбыт российской продукции на армянском рынке. Симонян в ответ сообщил, что Минэкономики уже занимается этим вопросом, кроме того, внутри ЕАЭС существует промышленная кооперация, которая также обязана решать подобные задачи.
После 44-дневной войны в Нагорном Карабахе правительство Армении временно запретило ввоз турецких товаров. Решение вступило в силу с 1 января 2021 года сроком на полгода с возможностью пролонгации. В июне кабмин продлил запрет, срок которого истекает в конце года.