24 Մարտ 2009 - 14:47 AMT
Համաշխարհային առեւտրական կազմակերպությունը (ՀԱԿ) կանխատեսում է, որ 2009թ. աշխարհում առեւտրի ծավալները կընկնեն 9%-ով, ինչն այդ ցուցանիշի ամենամեծ անկումը կլինի Երկրորդ աշխարհամարտից հետո: Այդ մասին ասվում է ՀԱԿ պաշտոնական կայքի հաղորդագրության մեջ:
ՀԱԿ կարծիքով, գլոբալ տնտեսական ճգնաժամը ամենամեծ հարվածը կհասցնի զարգացած երկրների առեւտրին, նրանք կկորցնեն իրենց առեւտրաշրջանառության 10%: Պակաս հարուստ երկրներում, կանխատեսման համաձայն, առեւտրի ծավալները կկրճատվեն 2-3%-ով:
ՀԱԿ ղեկավար Պասկալ Լամին հայտարարել է, որ ճգնաժամի դեմ պայքարի լավագույն միջոցը պայքարն է պրոտեկցիոնիզմի դեմ: Հենց դրան է նա կոչ արել «մեծ քսանյակի» պետությունների առաջնորդներին, որոնք ապրիլի 2-ին գագաթաժողովի կհավաքվեն Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում: Նա զգուշացրել է, որ գլոբալ ճգնաժամի պայմաններում որոշ երկրներ գնալով ավելի հաճախ են դիմում իրենց շուկաների փակմանը, ինչը, ըստ ՀԱԿ ղեկավարի, հղի է վտանգավոր հետեանքներով:
ՀԱԿ տվյալներով, 2008թ. ընթացքում համաշխարհային առեւտրի ծավալները աճել են 8%-ով, բայց կազմակերպության փորձագետները գտնում են, որ ճգնաժամն ամբողջ ծավալով սկսվեց արդեն անցյալ տարվա ամառանը, եւ տարվա երկրորդ կեսին սկսեց վատթարանալ:
2007թ., երբ համաշխարհային ֆինանսների խնդիրները դեռ նոր էին սկիզբ առնում, գլոբալ առեւտրաշրջանառության աչը կազմեց 6%:
Որոշ փորձագետներ ավելի վաղ ենթադրում էին, որ գլոբալ տնտեսական կապերի թուլացումը զարգացած երկրների հետընթացը պակաս վտանգավոր է դարձրել զարգացած տնտեսությունների համար: Բայց, ինչպես նշում են ՀԱԿ մասնագետները, «պարզվեց, որ այդպես տեղի չի ունենում»:
Չնայած դրան, ՀԱԿ արդեն նշում է համաշխարհային տնտեսության որոշ դրական հայտանիշները. նրա տվյալներով, այս տարվա փետրվարին առաջին անգամ մի քանի ամսվա ընթացքում Չինաստանից, Սինգապուրից, Թայվանից եւ Վյետնամից ապրանքի արտահանման ծավալները աճել են:

24 Март 2009 - 14:47 AMT
Всемирная торговая организация (ВТО) прогнозирует, что в 2009 году объемы торговли в мире упадут на 9%, что станет самым большим сокращением этого показателя со времен Второй мировой войны. Об этом говорится в сообщении на официальном сайте ВТО.
По мнению ВТО, больнее всего глобальный экономический кризис ударит по торговле в развитых странах, которые потеряют 10% своего торгового оборота. В менее богатых государствах, согласно прогнозу, объемы торговли сократятся на 2-3%.
Глава ВТО Паскаль Лами заявил, что наилучшим лекарством в борьбе против кризиса является борьба с протекционизмом. Именно к этому он призвал лидеров государств “большой двадцатки”, которые 2 апреля соберутся на саммит в столице Великобритании. Он предупредил, что в условиях глобального кризиса некоторые страны все чаще прибегают к закрытию своих рынков, что, по мнению главы ВТО, чревато опасными последствиями.
По данным ВТО, в течение 2008 года объемы мировой торговли выросли на 8%, однако эксперты организации считают, что кризис в полном объеме начался уже летом прошлого года, и во второй его половине стал усугубляться.
В 2007 году, когда проблемы в мировых финансах только зарождались, рост глобального торгового оборота составил 6%.
Некоторые эксперты ранее предполагали, что ослабление глобальных экономических связей сделает рецессию в развитых странах менее опасной для развивающихся экономик. Однако, как отмечают специалисты ВТО, “оказалось, что так не происходит”.
Несмотря на это, ВТО уже отмечает некоторые позитивные признаки в мировой экономике: по ее данным, в феврале этого года впервые за несколько месяцев выросли объемы экспорта товаров из Китая, Сингапура, Тайваня и Вьетнама.