23 Հոկտեմբեր 2021 - 07:06 AMT
Դիլիջանում, արդեն երրորդ անգամ, մեկնարկում է միջազգային հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողովը» («Summit of Minds»):
Հոկտեմբերի 23-24-ը Հայաստանը երրորդ անգամ կհյուրընկալի «Մտքերի գագաթնաժողովը»։ Այն անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, գլխավոր գործընկերներն են The Monthly Barometer հեղինակավոր վերլուծական հանդեսը և ՀՀ կենտրոնական բանկը:
Գագաթնաժողովն այս տարի կրում է «Գլոբալ փոփոխությունները նոր քվանտային աշխարհում» խորագիրը: Այն կմեկնարկի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Իտալիայի նախկին վարչապետ, Եվրոպական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Ռոմանո Պրոդիի երկխոսությամբ:
Հաշվի առնելով համավարակի հետ կապված իրավիճակն աշխարհում՝ մասնակիցների մի մասը գագաթնաժողովի աշխատանքներին կմասնակցի առցանց:
«Մտքերի գագաթնաժողովը» համախմբում է քաղաքական, տնտեսական, գիտական և մշակութային շրջանակների հայտնի դեմքերի աշխարհի տարբեր երկրներից: Այն գաղափարների, գիտելիքների ու փորձառության փոխանակման յուրատեսակ հարթակ է, որի հիմնական նպատակն է համաշխարհային առումով կարևոր հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը:
Լիագումար նիստերի քննարկումները վերաբերելու են երկու հիմնական թեմաների՝ աշխարհում և հարավկովկասյան տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին և տեխնոլոգիաների, մասնավորապես, արհեստական բանականության, կենսատեխնոլոգիաների զարգացմանը 21-րդ դարում:
Գագաթնաժողովի շրջանակում կներկայացվի նաև գալիք տարի Հայաստանում անցկացվելիք գիտության և արվեստի STARMUS 6-րդ փառատոնի ծրագիրը:
Այս տարվա գագաթնաժողովի մասնակիցների շարքում են երկրների նախկին ղեկավարներ, միջազգային հեղինակավոր փորձագիտական և վերլուծական կենտրոնների, միջազգային կազմակերպությունների, տեխնոլոգիական ոլորտի հայտնի ընկերությունների ղեկավարներ, աշխարհի հեղինակավոր համալսարանների պրոֆեսորներ, այդ թվում՝ Արգենտինայի նախկին նախագահ Մաուրիսիո Մակրին, Շվեյցարիայի նախկին նախագահ Միշլին Կալմի Ռեյը, Ռուսաստանի «Սկոլկովո» հիմնադրամի նախագահ, Շախմատի համաշխարհային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահ Արկադի Դվորկովիչը, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը, Yandex-ի փոխտնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը, լեգենդար մարզիկ Ռոջեր Գրեյսին և այլք:

Армения третий раз принимает престижный международный Summit of Minds. Саммит пройдет 23-24 октября.
Основными партнерами саммита являются авторитетный аналитический журнал The Monthly Barometer и Центральный банк Армении.
В «Армянском саммите мыслей» принимают участие премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и президент РА Армен Саркисян. В этом году саммит называется «Глобальные изменения в новом квантовом мире».
Пленарные заседания будут посвящены двум основным темам: геополитические изменения в мире, развитие технологий – в частности, искусственного интеллекта, и биотехнологии в 21 веке.
В рамках саммита будет представлена программа 6-го фестиваля науки и искусства STARMUS, который состоится в Армении в 2022 году. Из-за пандемии некоторые участники принимают участие в саммите онлайн. Среди участников саммита этого года – бывшие главы государств, руководители авторитетных международных экспертно-аналитических центров, международных организаций,главы известных компаний в области технологий, профессора всемирно известных университетов.
Среди присутствующих — бывший президент Аргентины Маурисио Макри, бывший президент Швейцарии Мишлин Кальми-Рей, президент российского фонда «Сколково», президент Всемирной шахматной федерации (ФИДЕ) Аркадий Дворкович, депутат Государственной Думы РФ, Первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин Директор Департамента инвестиций и предпринимательства ООН (UNCTAD) Джеймс Ян, заместитель директора Yandex Тигран Худавердян, легендарный спортсмен Роджер Грейс и другие.
Summit of Minds, ежегодно проводимый во французском городе Шамони, в Армении с 2019 года. Договоренность об организации мероприятия была достигнута в сентябре 2018 года, когда президент РА Армен Саркисян принял участие в ежегодном Summit of Minds в качестве основного докладчика.