25 Մարտ 2009 - 13:18 AMT
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը «Կենդանակերպի նշաններ» միջազգային դրամագիտական ծրագրի շրջանակում թողարկել է «Երկվորյակներ» ոսկե հուշադրամը: Ծրագրում ներառված են կենդանակերպի տասներկու նշանները:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում պատկերված է Հայաստանի Հանրապետության զինանշանը, որից ներքեւ շրջանագծով հայերեն եւ անգլերեն անվանական արժեքի մակագրությունն է` «DRAM 10000 ԴՐԱՄ»: Զինանշանից վերեւ նշված է թողարկման տարեթիվը` «2009»:
Ամբողջը եզերված է գծավոր շրջանագծով: Նշված շրջանագծի եւ եզրաշուրթի միջեւ առկա է երկրորդ գծավոր շրջանագիծը: Երկու շրջանագծերի միջեւ դաշտը բաժանված է տասներկու հավասար մասերի, որոնցում պատկերված են կենդանակերպի նշանների խորհրդանիշերը: Եզրաշուրթի մոտ վերեւում հայերեն, իսկ ներքեւում անգլերեն շրջանագծով մակագրված է համապատասխանաբար` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» եւ «REPUBLIC OF ARMENIA»:
Հուշադրամի դարձերեսի կենտրոնում աստղային երկնքի ֆոնի վրա երկվորյակների պատկերն է: Ներքեւի աջ մասում պատկերված է երկվորյակների կենդանակերպի նշանի խորհրդանիշը: Ամբողջը եզերված է գծավոր շրջանագծով: Շրջանագծի եւ եզրաշուրթի միջեւ վերեւում լատիներեն, իսկ ներքեւում ռուսերեն նշված է համաստեղության անվանումը:
Հուշադրամը շրջանագծով երկու կողմից ունի ուռուցիկ եզրաշուրթ: Դարձերեսի դաշտի ձեւավորման համար օգտագործվել են գունավոր ներկեր: Ուրվագծերի հեղինակն է Ու. Վալեժակը: Հուշադրամը դրվագվել է Լեհաստանի դրամահատարանում: Հուշադրամի բնութագիրը. անվանական արժեքը` 10000 դրամ; մետաղը եւ հարգը` ոսկի, 900; զանգվածը` 8,6 գ; տրամագիծը` 22 մմ; որակը` լավացված; դրամաշուրթը` ատամնավոր; տպաքանակը` մինչեւ 10 000 հատ:

Центральный банк Армении в рамках международной нумизматической программы “Знаки Зодиака” ввел в обращение памятную монету “Близнецы”. Об этом сообщает пресс – служба Центробанк. В программе задействовано 12 знаков зодиака.
На аверсе монеты в центре изображен государственный герб Республики Армении. Под гербом полукругом указана на армянском и английском языках номинальная стоимость монет, а над гербом отчеканен год выпуска – “2009”.
По среднему кругу монеты дается изображение 12 знаков Зодиака. Вдоль наружного кольца сверху и снизу по краям отчеканено “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ” на армянском и английском языках.
На реверсе монеты, в центре, на фоне звездного неба, изображен знак зодиака “Близнецы”. По верхнему и нижнему краям монеты на латинском и русском языках сделаны надписи “GEMINI” и “БЛИЗНЕЦЫ”.
Для формирования реверса монет были использованы цветные краски. Монеты отчеканены Монетным двором Польши. Контуры монеты оформила дизайнер Урсула Валежак.
Согласно сообщению, выпущено 10 тыс. золотых памятных монет, номинальной стоимостью 10 000 драмов каждая. Монета изготовлена из золота 900-ой пробы, диаметром 22 мм, весом в 8,6 грамма.