26 Մարտ 2009 - 14:58 AMT
2008թ. 6 քրեական գործ է հարուցվել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկման կենտրոնի (ՖԴԿ) կողմից 37 կասկածելի գործարքների վերլուծության հիման վրա: «2008թ. դրամական հանցագործությունների եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ՖԴԿ գործունեության մասին տարեկան զեկույցի» համաձայն, 2008թ. Կենտրոնի տեղեկատվական բազա է ուղարկվել 93 396 զեկույց պարտադիր տեղեկացման ենթակա գործարքների մասին, որոնցից 37 կասկածելի են ճանաչվել:
Աղբյուրում ասվում է, որ զեկույցային շրջանում ֆինանսական կազմակերպություններից ուղարկված կասկածելի գործարքների առնչությամբ զեկուցումների թիվը կազմել է 37: Դրա հետ մեկտեղ դրանցից 36 ուղարկվել էր Հայաստանի կոմերցիոն բանկերից, իսկ մեկը` տարադրամի առքուվաճառք իրականացնող անձից:
Վեց կասկածելի գործարքների վերլուծության արդյունքում, որոնց գումարային մեծությունը կազմել է մոտ $800 հազ., քրեական գործեր են հարուցվել:
Հայաստանի ՖԴԿ հիմնադրվել է 2004թ. դեկտեմբերի 14-ին «Հանցավոր ճանապարհով ստացած եկամուտների օրինականացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ ընդունած օրենքի համաձայն:

26 Март 2009 - 14:58 AMT
6 уголовных дел было возбуждено в 2008 году на основе анализа 37 сомнительных сделок Центром финансового мониторинга (ЦФМ) Центрального банка Армении. Согласно «Годовому отчету о деятельности ЦФМ Центробанка Армении в сфере борьбы с отмыванием денег и с финансированием терроризма за 2008 год» в 2008 году в информационную базу Центра поступило 93 396 отчетов о сделках, подлежащих обязательному информированию, 37 из которых были признаны сомнительными.
В источнике сообщается, что в отчетном периоде количество отчетностей относительно сомнительных сделок, поступивших от финансовых организаций, составило 37. При этом 36 из них поступило от коммерческих банков Армении, а одна отчетность – от лица, осуществляющего куплю-продажу валюты.
В результате анализа 6-ти сомнительных сделок, денежная величина которых составила около $800 тыс., были заведены уголовные дела.
ЦФМ Армении был основан 14 декабря 2004 года согласно принятому закону РА «О борьбе с легализацией доходов, полученных преступным путем и финансированием терроризма».