Կրեմլում ափսոսում են, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նվեր ստացած թյուրքական աշխարհի քարտեզում, որի հետ վերջինս լուսանկարվել է, կարմիր աստղով նշված չէ, որ դրա կենտրոնը Ռուսաստանում է՝ Ալթայում։ Այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մեր թուրք գործընկերները փայփայում են թյուրքական միասնության գաղափարը, դա նորմալ է։ Միակ բանը, որի համար կարելի է ափսոսալ, այն է, որ քարտեզում մեծ կարմիր աստղով նշված չէ թյուրքական աշխարհի կենտրոնը։ Այն Թուրքիայում չէ, այն ՌԴ տարածքում է, Ալթայում՝ ցանկացած թյուրքի համար սրբազան վայրում, որտեղից էլ նրանք սերում են»,- ասել է Պեսկովը «Ռոսիա1» հեռուստաալիքի «Մոսկվա․ Կրեմլ․ Պուտին» ծրագրի եթերում:
Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին Ռեջեփ Էրդողանին թյուրքական աշխարհի քարտեզ էր նվիրել, որտեղ ներառված են նաև Ռուսաստանի մի շարք շրջաններ։ Էրդողանը լուսանկարվեր էր այդ քարտեզի հետ։

В Кремле сожалеют, что на подаренной президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану карте тюркского мира, с которой он сфотографировался, нет красной звезды, обозначающей, что его центр находится в России, на Алтае. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в интервью журналисту Павлу Зарубину в программе «Москва. Кремль. Путин» на телеканале «Россия 1».
«Наши турецкие партнеры пестуют идею тюркского единства, это нормально. Единственное, что я могу сожалеть, что на карте все-таки не стоит большая красная звезда в центре тюркского мира. Он не в Турции, он на территории Российской Федерации, на Алтае, в том священном месте для любого тюрка, откуда они и пошли родом», – сказал Песков, пишет РИА Новости.
Он отметил, что говорит это как тюрколог.
Карту Эрдогану подарил глава националистической Партии национального движения республики Девлет Бахчели на встрече. В «тюркский мир», по мнению политика, входят часть регионов Юга России, Восточная Сибирь, а также Балканы, Азербайджан, Казахстан, Киргизия, Узбекистан, Синьцзян-Уйгурский автономный район Китая, некоторые территории Монголии и Ирана.