Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), հղում անելով նախնական տվյալներին, հայտարարել է, որ Covid-19-ով հիվանդացածների կրկնակի վարակման ռիսկը «օմիկրոն» նոր շտամի պարագայում վիրուսի մյուս տարբերակների համեմատ ավելանում է։
«Նախնական տվյալները վկայում են, որ «օմիկրոն» շտամով վարակվելու ռիսկն ավելանում է մտահոգություն առաջացնող մյուս շտամերի համեմատ, սակայն տեղեկատվությունը սահմանափակ է։ Առավել մանրամասն տվյալները հայտնի կդառնան առաջիկա օրերին և շաբաթներին»,-ասել են ԱՀԿ-ում, գրում է «Վեդոմոստին»։
ԱՀԿ-ն նաև աշխատում է տեխնիկական գործընկերների հետ՝ պարզելու համար գոյություն ունեցող պատվաստանյութերի արդյունավետությունը «օմիկրոն» շտամի դեպքում։ Ըստ ԱՀԿ-ի, բուժման արդյունավետ միջոցներ են մնում կորտիկոստերոիդներն ու IL6 ռեցեպտորների բլոկատորները։ Բուժման այլ տարբերակները դեռ պետք է գնահատել ըստ արդյունավետության։
«Օմիկրոն» անվանումը ստացած Covid-19-ի հարավամերիկյան շտամն արագ տարածվում է։ Ըստ համաշխարհային բժշկական ասոցիացիայի (WMA) ղեկավար Ֆրանկ Ուլրիխ Մոնտգոմերիի, այն կարող է նույնքան վարակիչ լինել, որքան «դելտա» շտամը, և նույնքան վտանգավոր, որքան Էբոլայի տենդը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը՝ ԱՀԿ-ն շտապ հավաք է նախաձեռնել Covid-19-ի հարավաֆրիկյան շտամի պատճառով։ ԱՀԿ գլխավոր գիտաշխատող Սումիա Սվամինաթանն ասել է, որ B.1.1.529. շտամը բազում «տագնապալի» մուտացիաներ ունի, ավելին, քան մյուս տարբերակները։
Նոր շտամն արդեն հայտնաբերվել է Բելգիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Չեխիայում, Գերմանիայում և Ավստրալիայում։ Վարակման դեպքեր են գրանցվել նաև Իսրայելում։ ԵՄ երկրներից շատերը, ինչպես նաև, ՌԴ-ն, կասեցրել են ավիահաղորդակցությունն Աֆրիկայի հարավային երկրների հետ։

У переболевших Covid-19 может увеличиться риск повторного заражения штаммом коронавируса «омикрон» по сравнению с другими вариантами вируса. Об этом сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) со ссылкой на предварительные данные.
«Предварительные данные свидетельствуют о том, что может быть повышен риск повторного заражения омикроном (т. е. люди, у которых ранее был Covid-19, могут легче заразиться омикроном) по сравнению с другими вариантами, вызывающими беспокойство, но информация ограничена. Более подробная информация об этом станет доступна в ближайшие дни и недели», – сообщили в ВОЗ, пишут «Ведомости».
В организации добавили, что ВОЗ работает с техническими партнерами, чтобы выявить эффективность существующих вакцин при штамме «омикрон». Вакцины все еще защищают от тяжелого течения заболевания и смерти и от доминирующего штамма «дельта». ПЦР-тесты также способны выявлять заражение штаммом «омикрон». По данным ВОЗ, эффективными в лечении тяжелого течения Covid-19 остаются кортикостероиды и блокаторы рецепторов IL6; другие варианты лечения будут оценены, чтобы убедиться в их эффективности.
Южноафриканский штамм коронавируса быстро распространяется, поэтому может привести к такому же заразному варианту, как «дельта»-штамм, и столь же опасному, как Эбола. Такие опасения в интервью WAZ ранее высказал глава Всемирной медицинской ассоциации (WMA) Франк Ульрих Монтгомери.
О выявлении нового штамма B.1.1.529 в одной из южноафриканских стран 24 ноября рассказали британские ученые. Штамм уже обнаружили в Бельгии, Великобритании, Чехии, Германии и Австралии. Случай заражения зафиксировали также в Израиле, страна закрыла границы для иностранных граждан.